Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Zakaz stosowania bisfenolu A w produkcji butelek dla niemowląt

Komisja Europejska zadecydowała o wprowadzeniu od 1 marca we wszystkich krajach Unii zakazu stosowania bisfenolu A (BPA) do produkcji plastikowych butelek używanych do karmienia niemowląt.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

spis treści

1. Zagrożenia wynikające ze stosowania bisfenolu A

Bisfenol A to substancja organiczna z grupy fenoli. Obecnie stosowana jest na szeroką skalę w produkcji tworzyw sztucznych. Związek ten jest jednak wysoce toksyczny, ma właściwości kancerogenne i może powodować zaburzenia hormonalne. Co więcej, nawet niskie dawki BPA mogą się okazać szkodliwe i stać się przyczyną chorób i zaburzeń u osób wystawionych na jego działanie, a w szczególności u kobiet w ciąży. Zgodnie z wynikami badań kanadyjskich naukowców bisfenol A zawarty w butelkach do karmienia wywoływał silne zaburzenia hormonalne u niemowląt.

2. Butelki dla niemowląt z bisfenolem A

Od marca tego roku produkcja butelek z zastosowaniem BPA ma być zakazana w całej Unii Europejskiej. Od czerwca zabroniony będzie również import i sprzedaż takich produktów. Ponadto producenci zobowiązali się do wycofania swoich produktów do połowy roku i zastąpienia ich bezpiecznymi butelkami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza