Zajęcza warga. Jak leczy się rozszczep wargi?
Wbrew pozorom zajęcza warga to nie tylko problem estetyczny. Rozszczepwargi i podniebienia to jedna z wrodzonych wad rozwojowych, która może doprowadzić do wielu zaburzeń. Zajęcza warga może być jednak zoperowana. Jakie efekty daje zabieg? Jakie są przyczyny zajęczej wargi?
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
1. Zajęcza warga – przyczyny
Rozszczep wargi i podniebienia, potocznie nazywane zajęczą wargą, może być albo malo zauważalne, albo bardzo rozległe. Jest najczęstszą anomalią występującą w okolicy twarzy. Częściej dotyczy chłopców. W Polsce występuje raz na 500 urodzeń. Przyczyny zajęczej wargi są różne. Z jednej strony istotne okazują się być czynniki genetyczne, z drugiej – czynniki śrdodowiskowe. Zajęcza warga może wystąpić u dziecka, którego matka we wczesnym okresie ciąży nadużywała alkoholu, zażywała nartkotyki lub paliła papierosy, stosowała silnie działające leki, np. kortykosteroidy, miała kontakt z silnymi substancjami chemicznycznymi, była narażona na promieniowanie rentgenowskie. Istotne znczenie w zaburzeniu kształtowaniu się wargi i podniebienia ma też stres, nadwaga, infekcja (grypa, różyczka), niedobór kwasu foliowego.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Warga zajęcza jest rozpoznawana najczęściej w chwili narodzin. Może się też zdarzyć, że lekarz zauważa ją już w czasie badania USG w ciąży.
2. Zajęcza warga – leczenie
Zajęcza warga u noworodka niemal od razu kwalifikuje dziecko do zabiegu chirurgicznego. To zresztą jedyny sposób leczenia. W trakcie operacji lekarz zszywa wargę, a w razie konieczności również podniebienie. Im wcześniej zabieg zostanie wykonany, tym większe szanse na pozytywne zakończenie leczenia. Zdarza sie jednak, że jedna operacja okazuje się niewystarczająca. Kolejne zabiegi mają najczęściej na celu poprawę kształtu nosa lub wargi.
3. Zajęcza warga – powikłania
Zajęcza warga to nie tylko problem estetyczny. Noworodki z rozszczepem mają często problemy z ssaniem piersi czy butelki. Konieczna jest też stała opieka laryngologa, logopedy, audiologa, stomatologa oraz ortodonty. Zajęcza warga u dzieci może powodować u nich problemy ze słuchem, wady wymowy oraz nieprawidłowy rozwój zębów. Jest to też częsta przyczyna odrącenia ze strony rówieśników, a czasem nawet zaburzeń emocjonalnych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.