Trwa ładowanie...

Zadyszka – przyczyny, choroby, wysiłek fizyczny

Zadyszka pojawia się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Może towarzyszyć również osobom, które mają słabą kondycję fizyczną. Mało kto wie, że częste zadyszki mogą być objawem towarzyszącym chorobom. Zadyszka występuje u osób starszych, ale także może pojawiać się u dzieci. Co powinniśmy wiedzieć o zadyszce, aby wyeliminować możliwe choroby?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Przyczyny zadyszki

Zadyszka to nic innego jak problemy ze złapaniem oddechu. Zadyszce towarzyszą duszności w klatce piersiowe, które mogą świadczyć o chorobach i nieprawidłowościach organizmu. Pacjenci opisują zadyszkę, jako niemożność złapania powietrza. Podczas wystąpienia zadyszki serce zaczyna bić szybciej, a w gardle czuć ucisk. Taki stan najczęściej mija, a po chwili można powrócić do „normalnego” oddychania.

Przyczyny występowania zadyszki:

  • słaba kondycja fizyczna;
  • napad astmy;
  • choroba płuc;
  • choroba oskrzeli;
  • niewydolność krążenia;
  • zmniejszenie objętości płuc.

Zazwyczaj pacjent zna powód napadu zadyszki, jednak jeżeli występuje ona często i nie jest związana z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, to należy zgłosić się do lekarza, w celu ustalenie nieprawidłowości.

Zadyszka bardzo często występuje także u osób, które mają słabą kondycję fizyczną, siedzący tryb życia lub unikają wszelkiej aktywności fizycznej. Tego rodzaju zadyszka występuje, kiedy nagle wzmożemy wysiłek fizyczny, na który nie jesteśmy przygotowani. Zadyszka ustępuje po kilku minutach i nie jest wtedy powodem do obaw.

2. Choroby związane z zadyszką

Poniżej przedstawię kilka chorób, podczas których zadyszka jest nieodłącznym elementem.

Obturacyjna choroba płuc – na tę chorobę umiera bardzo wielu pacjentów. Podczas tej choroby pacjent ma trudności z oddychaniem, gdyż przez jego układ oddechowy przepływa znacznie mniej powietrza. Za tą chorobę odpowiedzialne są szkodliwe substancję, między innymi dym tytoniowy. Podczas tej choroby zadyszka występuje bardzo często, a pacjent ma także trudności ze złapaniem pełnego oddechu.

Astma – jest coraz częstszą chorobą, również wśród dzieci. Astmie bardzo często towarzyszy zadyszka, jak również uporczywy kaszel. Astmatykom najczęściej radzi się obniżenie aktywności fizycznej z powodu częstych dolegliwości.

Anemia – mało kto wie, że zadyszka często towarzyszy anemii. Niewłaściwe odżywianie, brak witamin lub nieprawidłowa praca organizmu powoduje wystąpienie anemii. Oczywiście anemię można leczyć, a tym samym można pozbyć się zadyszki.

Choroby serca – wrodzone lub nabyte wady serca, takie jak: nadciśnienie tętnicze, zwężenie zastawki czy niedokrwienie bardzo często sprawiają, że u chorego występuje zadyszka i problemy z oddychaniem. Podczas chorób serca skurcze mięśnia nie są prawidłowe, co powoduje wiele dolegliwości, między innymi kłopoty ze złapaniem oddechu.

Musisz to wiedzieć

Pacjent cierpiący z powodu zadyszki, za wszelką cenę próbuje zwalczać źródło występowania problemu, jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. W niektórych chorobach pomaga regularne stosowanie leków. Jeżeli mimo tego zadyszka nie znika, należy ograniczyć nadmierny wysiłek fizyczny tudzież stres.

3. Wysiłek fizyczny i zadyszka

Jak już zostało wspomniane, zadyszka może występować podczas nadmiernego wysiłku fizycznego. Zadyszka to skutek uboczny nieprawidłowego treningu. Wynika z tego, że osoby ćwiczące na siłowni, biegające czy wykonujące jakąkolwiek inną aktywność fizyczną zbyt szybko wykonują poszczególne ćwiczenia.

Jeżeli zaczynamy przygodę ze sportem, to należy podejść do niej w odpowiedni i przemyślany sposób, tak by nie rzutował na zdrowiu. Ćwiczenia należy wykonywać w umiarkowanym tempie, a jeżeli czujemy, że serce zaczyna szybciej bić, należy się uspokoić, zwolnić tempo, ale przede wszystkim głęboko oddychać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.