Trwa ładowanie...

Z powodu HIV w Polsce leczy się ponad 15,5 tys. pacjentów. Kraska: w szpitalach procent z nich

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w Polsce realizowany jest program polityki zdrowotnej dotyczący leczenia antyretrowirusowego osób żyjących z HIV. Obecnie z powodu HIV leczy się 15 570 osób. W szpitalach leczy się jednak zaledwie jeden procent z nich.

spis treści

1. Leczenie pacjentów z HIV nieodpłatne

Waldemar Kraska przypomniał, że leczenie pacjentów z HIV jest bezpłatne od wielu lat i pod tym względem niewiele się zmieniło. Jak dodał, pacjentów zakażonych HIV i objętych leczeniem w szpitalu jest w tej chwili w Polsce jeden procent, pozostali leczeni są ambulatoryjnie.

Zobacz film: "Conchita Wurst zmaga się z HIV"

- Wszyscy chorzy zakażeni HIV i chorzy na AIDS wymagający leczenia ze wskazań klinicznych mają zapewniony dostęp do ujednoliconego systemu opieki zdrowotnej i medycznej, bezpłatnej terapii HAART, a przede wszystkim stały dostęp do leków ARV - powiedział wiceminister podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia.

HAART to terapia antyretrowirusowa stosowana w przypadku zakażenia HIV, w której podstawową zasadą jest stosowanie mieszanki co najmniej trzech leków przeciwretrowirusowych. Leczenie wpływa na systematyczną poprawę stanu klinicznego i jakości życia pacjentów z HIV. Wydłuża także życie pacjentów, dzięki czemu często dożywają wieku, w którym umierają z przyczyn naturalnych. HAART ma również działanie profilaktyczne, które polega na tym, że pacjenci objęci tym leczeniem nie zakażają innych.

Zakażeni HIV mogą leczyć się w Polsce nieodpłatnie
Zakażeni HIV mogą leczyć się w Polsce nieodpłatnie (East News)

2. Dostęp do leczenia HIV utrudniony w dobie pandemii

Okres pandemii wpłynął na leczenie pacjentów z HIV. W związku z tym, że oddziały zakaźne w wielu placówkach przekształcane były w oddziały covidowe, pacjenci z HIV mieli utrudniony dostęp do leczenia.

Kraska podkreśla jednak, że mimo problemów z zakupem leków ARV spowodowanych cyklami produkcyjnymi substancji czynnych oraz łańcuchów dostaw w regionach szczególnie dotkniętych pandemią, dzięki szybkim reakcjom udało się w ramach budżetu dokonać zakupów produktów leczniczych niezbędnych dla ciągłości realizacji programu leczenia HAART.

W latach 2020-2021 liczba pacjentów włączonych do programu leczenia ARV w latach jest zbliżona do tej z lat poprzedzających pandemię. Pod koniec grudnia 2021 r. liczba pacjentów wynosiła 14 489 i był to wzrost o ponad 1000 w porównaniu do roku wcześniejszego. W latach 2020-2021 w Polsce umożliwiono dostęp do ARV obcokrajowcom, którzy nie mogli wrócić do swojego kraju z powodu zamknięcia granic. Sytuacja ta dotyczyła 123 obcokrajowców zakażonych HIV w roku 2020 i 17 w 2021.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Z powodu HIV w Polsce leczy się ponad 15,5 tys. pacjentów. Kraska: w szpitalach procent z nich
Z powodu HIV w Polsce leczy się ponad 15,5 tys. pacjentów. Kraska: w szpitalach procent z nich (East News)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza