Trwa ładowanie...

Krople do nosa Sulfarinol wycofane. GIF podaje, że wykryto wadę jakościową

GIF podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu z rynku kropli do nosa o nazwie Sulfarinol. W czterech seriach produktu leczniczego wykryto wadę jakościową.

Zobacz film: "Myślała, że ma katar. Prawda ją przeraziła"

1. Krople Sulfarinol wycofane z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję po tym, jak wpłynęło do niego zawiadomienie o zanieczyszczeniu kropli do nosa dostępnych bez recepty. Preparat ten jest stosowany na katar, zatkany nos i stan zapalny, który powstał w wyniku zakażenia bakteryjnego. Lek pomaga też zmniejszyć obrzęk błon śluzowych w jamie nosowo-gardłowej oraz zatokach.

GIF wycofuje 4 serie produktu
GIF wycofuje 4 serie produktu (Główny Inspektorat Farmaceutyczny)

Podmiotem odpowiedzialnym jest Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy GALENUS. Podejrzane serie kropli do nosa Sulfarinol 50 mg +1 mg/l mają datę ważności do listopada 2020 roku.

Numery czterech zakwestionowanych serii to: 031117, 041117, 051117 oraz 011117.

W uzasadnieniu decyzji GIF czytamy o "wynikach poza specyfikacją w badanych próbkach archiwalnych dla ww. serii produktu leczniczego Sulfarinol w zakresie parametru zanieczyszczenie azotanu nafazoliny – inne pojedyncze zanieczyszczenie".

W kroplach do nosa stwierdzono zanieczyszczenie
W kroplach do nosa stwierdzono zanieczyszczenie (iStock)

Działanie GIF ma charakter prewencyjny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza