Trwa ładowanie...

Jedzenie grzybów dwa razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka prostaty

Są źródłem witamin, biopierwiastków i antyoksydantów. Japońscy naukowcy ujawniają ich kolejny walor. Grzyby mogą być wykorzystywane również w walce z rakiem. To wnioski z badań, które prowadzono na grupie ponad 36 tys. mężczyzn. Ich autorzy są pewni, że grzyby mogą być jednym ze sposób walki z nowotworem złośliwym gruczołu krokowego.

Zobacz film: "5 objawów raka prostaty, których nie należy ignorować. Nie są oczywiste"

1. Rak nie lubi grzybów

Według najnowszych rewelacji ekspertów z Japonii jedzenie grzybów trzy razy w tygodniu, zmniejsza szansę zachorowania na raka prostaty o prawie jedną piątą. Z kolei wprowadzenie grzybów do diety co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty o 8 proc.

Japończycy pokładają w badaniach dużą nadzieję. Podejrzewają, że grzyby mogą zawierać związki hamujące rozwój guza. Badanie było prowadzone przez 13 lat, objęło grupę ponad 36 tys. mężczyzn w wieku od 40 do 79 lat.

Korzystny wpływ spożywania grzybów był szczególnie wyraźny u mężczyzn w wieku 50 lat lub starszych, a także u osób, które spożywały niewielkie ilości owoców i warzyw, a dużo mięsa i nabiału.

2. Grzyby powstrzymują proces starzenia

Rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem mężczyzn. Naukowcy są przekonani, że zdrowe nawyki żywieniowe mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

Gwiazdy, które walczyły z rakiem prostaty. Apelują, aby się badać
Gwiazdy, które walczyły z rakiem prostaty. Apelują, aby się badać [6 zdjęć]

Rak prostaty, czyli rak gruczołu krokowego, to złośliwy nowotwór. U mężczyzn częściej spotykany jest

zobacz galerię

Właściwości lecznicze grzybów były wykorzystywane w Azji od dziesięcioleci. Były stosowane m.in. jako składniki leków. Ostatnie badania pokazują, że mogą również zapobiegać pojawieniu się stanów zapalnych. Grzyby zawierają przeciwutleniacze, dzięki czemu mają właściwości hamujące procesy starzenia organizmu.

Naukowcy nie wiedzą na razie, które konkretnie gatunki grzybów mają największe walory medyczne.

Badanie zostało opublikowane w International Journal of Cancer.

3. Rak prostaty - pierwsze objawy

Rak gruczołu krokowego występuje coraz częściej. W Polsce jest obecnie drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym rozpoznawanym u mężczyzn.

W Stanach Zjednoczonych z powodu raka prostaty co roku umiera 26 tys. mężczyzn. W Wielkiej Brytanii choroba zabija 11 800 mężczyzn rocznie. Dla porównania na raka piersi umiera tam co roku 11 400 kobiet.

Rak prostaty zwykle rozwija się powoli, więc przez długi czas może nie dawać żadnych oznak. Pilna potrzeba oddawnania moczu, ból w trakcie oddawania moczu, ból w czasie wytrysku, krew w moczu lub w nasieniu - to sygnały, które mogą świadczyć o rozwoju choroby.

Jeśli choroba jest wykryta odpowiednio wcześnie, da się ją leczyć. Jeśli rak zostanie zdiagnozowany na późniejszym etapie, leczenie koncentruje się wokół łagodzenia objawów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza