Trwa ładowanie...

Xanax - działanie, przeciwwskazania, ulotka, cena

Xanax należy do leków psychotropowych, ma działanie uspokajające, przeciwlękowe oraz nasenne. Stosuje się go w stanach lękowych oraz w celu leczenia depresji. Xanax dostępny jest jedynie na receptę, ponieważ wykazuje silnie właściwości uzależniające.

Zobacz film: "Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?"

spis treści

1. Jak działa Xanax

Xanax oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, hamując działanie receptorów GABA-A i przepływ impulsów, odpowiedzialnych za odczuwanie leku. Lek "wyłącza" te receptory, dlatego też pacjent odczuwa pozorny, acz natychmiastowy spokój. Pierwsze rezultaty stosowania Xanaxu można zauważyć już po 20 minutach od zażycia leku, a pełne spektrum działania mniej więcej po godzinie.

Substancją czynną leku jest alprazolam - lek z gatunku benzodiazepin, która działa nie tylko przeciwlękowo, ale także przeciwdrgawkowo i rozluźniająco na mięśnie.

2. Ile kosztuje?

Xanax jest dostępny jedynie na receptę, którą może wystawić tylko lekarz psychiatra. Można go kupić w większości aptek, a jego cena za 30 sztuk tabletek różni się w zależności od zawartości substancji czynnej:

 • 0.25 mg - ok. 15 - 20 zł
 • 0.5 mg - 20 zł
 • 1 mg - ok. 40 zł
 • 2 mg - ok. 70 zł

3. Ulotka leku

3.1. Jak dawkować Xanax

Xanax występuje w postaci tabletek i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Dawkowanie Xanaxu musi być ściśle określone przez lekarza, zazwyczaj zaczyna się od najmniejszej dawki (0.25 mg albo 0.5 mg) i zwiększa się ją w zależności od potrzeb pacjenta.

Ogólnie przyjęta dawka w zespole lęku uogólnionego lub stanach lękowych współwystępujących z depresją to od 0,25 do 0,5 mg 3 razy na dobę, w zespole lęku napadowego lub agorafobii początkowe dawki wynoszą 0,5-1 mg raz na dobę przed snem, następnie zgodnie z zaleceniami lekarza dawki są stopniowo zwiększane.

Przyjęcie większej dawki, niż zalecana, nie wzmocni działania leku, a jedynie zwiększy ryzyko uzależnienia. Całe leczenie powinno trwać tak krótko, jak to tylko możliwe.

Leku nie wolno stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. W trakcie terapii całkowicie zabronione jest spożywanie alkoholu.

Doświadczeni pacjenci uważają, że najlepiej jest stosować lek doraźnie, w stanach krótkotrwałego, wzmożonego stresu (np. w przypadku publicznych wystąpień przy jednoczesnej fobii społecznej).

3.2. Przeciwwskazania do stosowania leku Xanax

Nie wszyscy mogą stosować leki zawierające alprazolam takie jak Xanaxie. Należy bezwzględnie poinformować lekarza o wszystkich zaburzeniach i chorobach, trwających bądź wyleczonych. Tylko na tej podstawie lekarz może stwierdzić, czy stosowanie leku będzie bezpieczne w naszym przypadku. Należy także poinformować o wszystkich lekach i suplementach, które przyjmujemy na co dzień - wszystko może okazać się ważne!

Przede wszystkim nie wolno stosować leku Xanax, jeśli stwierdzone zostanie uczulenie na którykolwiek składnik leku - benzodiazepinę czy którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Leku nie należy stosować w przypadku wystąpienia takich chorób jak:

 • niewydolność płuc
 • jaskra
 • miastenia
 • zaburzenia pracy wątroby
 • choroby grzybicze
 • niewydolność oddechowa
 • bezdech senny
 • zaburzenia pracy nerek

Xanax nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży, matki karmiące oraz osoby, które na stałe przyjmują leki przeciwpadaczkowe czy przeciwhistaminowe.

U osób, które w przeszłości cierpiały na depresję, zaburzenia lękowe lub miały nawracające myśli samobójcze należy zastosować szczególną ostrożność w kwestii podawania leku.

3.3. Skutki uboczne

Xanax należy do grupy leków psychotropowych, co oznacza, że oddziałuje na układ nerwowy. Nie da się więc uniknąć skutków ubocznych. Na początku trwania kuracji mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu nerwowego, takie jak:

 • uczucie oderwania od rzeczywistości
 • senność lub bezsenność
 • zaburzenia koordynacji ruchowej
 • drżenie kończyn
 • zaburzenia pamięci
 • obniżenie nastroju

Mogą także wystąpić zaburzenia ze strony układu pokarmowego i sercowo-naczyniowego, takie jak:

 • spadek ciśnienia
 • biegunka
 • zaparcia
 • suchość w ustach
 • kołatanie serca

Osoby, które przyjmują Xanax, nie powinny prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn, ponieważ lek obniża koncentrację i wpływa na zdolnośc reakcji.

Czasem, choć rzadko, zdarzają się takie objawy, jak halucynacje, spadek libido, brak apetytu czy zmiany skórne.

Ważną informacją dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną jest fakt, iż Xanax obniża ich działanie. Na czas kuracji, a także kilka tygodni po jej zakończeniu, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w czasie współżycia.

4. Uzależnienie od leku Xanax

Od Xanaxu bardzo łatwo się uzależnić, ze względu na zawarte w nim diazepiny. To właśnie dlatego lek jest wydawany tylko za okazaniem recepty. Substancja czynna działa w ten sposób, że organizm szybko zaczyna się przyzwyczajać i potrzebować coraz większej dawki. Z tego też powodu lekarze zalecają, aby nie stosować go dłużej niż przez 3 dni. Po tym czasie należy przerwać stosowanie i wrócić za kilka dni. W ten sposób najłatwiej uniknąć uzależnienia. Całkowity czas leczenia nie powinien przekroczyć 6 tygodni.

Choć Xanax ma pomagać w stanach lękowych, depresji i zaburzeniach nerwowych, należy przede wszystkim podjąć się psychoterapii, aby pokonać chorobę jak najbardziej własnymi siłami, bez farmakologii.

Niektórzy mogą myśleć, że leki to jedyna forma walki z zaburzeniami psychonerwicowymi, jednak nie jest to do końca prawda. Podstawą jest terapia i odpowiednia motywacja do podjęcia walki.

Leki mogą być dodatkiem i powinny ostatecznością. Należy zawsze pamiętać, że leki psychotropowe likwidują tylko objawy, nigdy przyczyny wystąpienia zaburzeń psychonerwowych. Nie warto więc ryzykować uzależnieniem, a postarać się odnaleźć i wyeliminować przyczynę takiego stanu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Grzegorz Nawara
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza