Trwa ładowanie...

Wzrost zachorowań na odrę

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, iż w Europie znacznie zwiększyła się zachorowalność na odrę. W Polsce na razie wzrost zakażeń jest nieznaczny.

spis treści

1. Czym jest odra?

Odra to jedna z zakaźnych chorób wieku dziecięcego. Przenosi się drogą kropelkową, a najbardziej narażone są na nią duże skupiska ludzi, którzy nie zostali zaszczepieni lub utracili odporność. Okres inkubacji choroby trwa zazwyczaj od 9 do 14 dni, a osoba zakażona zaraża w tym czasie innych. Odrze towarzyszą takie objawy, jak ból gardła, zapalenie spojówek, nieżyt nosa, suchy kaszel i stan zapalny górnych dróg oddechowych. Niekiedy może także dojść do poważnych powikłań, na przykład do bakteryjnego zapalenia płuc lub zapalenia mózgu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Szczepienia przeciw odrze

Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed chorobą są powszechne szczepienia. Bezpieczeństwo zapewnia wyszczepienie ludności powyżej 90%. Ostatnimi czasy pojawiła się jednak moda na nieszczepienie dzieci. Na jej fali przed 10 laty w niektórych regionach Wielkiej Brytanii zaszczepiono tylko połowę populacji. Przyczyną było podejrzenie, iż szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce może wywoływać autyzm u dzieci. Jest to całkowicie nieuzasadnione, gdyż nie ma żadnych badań, których wyniki by to potwierdzały. Niektórzy rodzice dzieci autystycznych twierdzą, iż choroba rozwinęła się w wyniku podania szczepionki. Prawda jest jednak taka, że pierwsze objawy autyzmu często pojawiają się w czasie, gdy dzieci poddawane są obowiązkowym szczepieniom. W Japonii szczepionkę skojarzoną wprowadzono znacznie później, a liczba dzieci chorych na autyzm wcale nie jest mniejsza. Uchylanie się od szczepień jest niebezpiecznym procederem i to dla całej populacji. Cierpią przez to nie tylko dzieci, których rodzice rezygnują ze szczepień, ale również dzieci przed szczepieniami i w okresie szczepień, a także osoby, które nie mogą się im poddać ze względów zdrowotnych.

3. Odra w Europie

W 2010 roku w Europie zanotowano 6,5 tys. przypadków odry, chociaż wcześniej rejestrowano jedynie pojedyncze przypadki tej choroby. Z kolei od stycznia do marca tego roku przypadków odry w samej Francji było aż 4 937. Wzrost zachorowań zanotowano również w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Rumunii, Rosji i Szwajcarii. W Polsce sytuacja wygląda lepiej, gdyż w 2010 roku było tylko kilkadziesiąt przypadków odry, ale osoby niezaszczepione nie są bezpieczne, gdyż chorobę często przywożą turyści podróżujący do innych regionów europejskich, a w szczególności do Andaluzji, Grenady i Macedonii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Wzrost zachorowań na odrę
Wzrost zachorowań na odrę
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza