Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Wzrost ryzyka raka piersi nie zależy od godzin pracy

Nowe badania sugerują, że praca na nocną zmianę ma minimalny lub żaden wpływ na ryzyko zachorowania na raka piersi.

Zobacz film: "Czy rak boi się noża?"

Praca w nocy nie wpływa na zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi
Praca w nocy nie wpływa na zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi

W 2007 roku Komisja Światowej Organizacji Zdrowia stwierdziła na podstawie badań zwierząt i ludzi, że praca w systemie zmianowym "prawdopodobnie" ma związek z rakiem piersi.

Jednak nowe badanie przeprowadzone przez czołowych brytyjskich ekspertów wykazało na podstawie danych dotyczących 1,4 mln kobiet, że zachorowanie na raka nie miało żadnego związku z pracą zmianową w nocy.

Brytyjska Organizacja Badań nad Rakiem (CRUK) ma nadzieję, że wnioski uspokoją kobiety.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) wydała w 2007 roku orzeczenie na podstawie zakłóceń zegara biologicznego w pracy zmianowej.

W tamtym czasie nie było dostatecznych dowodów na potwierdzenie ryzyka raka piersi u ludzi, więc klasyfikacja oparta była głównie na połączeniu badań na zwierzętach z badaniami laboratoryjnymi.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

Nowe badania zostały opublikowane w „Journal of National Cancer Institute”.

Badania były finansowane przez brytyjski Urząd Zdrowia i Bezpieczeństwa, Brytyjską Organizację Badań nad Rakiem oraz brytyjską Medyczną Radę Badawczą i zostało oparte na danych pochodzących z 10 różnych badań z Wielkiej Brytanii, USA, Chin, Szwecji i Holandii.

W porównaniu z kobietami, które nigdy wcześniej nie pracował na nocnej zmianie, te, które doświadczyły całonocnej pracy - nawet przez 20 do 30 lat - nie były w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi.

Badacze stwierdzili, że częstość występowania raka piersi była zasadniczo taka sama, niezależnie czy ktoś w ogóle nie pracował na nocnej zmianie, czy też pracował wyłącznie w nocy przez kilka dziesięcioleci.

Średnio 14 proc. kobiet w Wielkiej Brytanii miało okazję pracować w nocy, a jedynie 2 proc. kobiet pracowało na nocnej zmianie przez 20 lub więcej lat.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii rozpoznaje się raka u około 53300 kobiet, a około 11500 umiera z powodu tej choroby. W Polsce z powodu nowotworu umiera około 5000 kobiet rocznie.

Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu
Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu [6 zdjęć]

Orzechy brazylijskie wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, witamin i minerałów. Bogactwo prozdrowotnych

zobacz galerię

"Okazało się, że kobiety, które pracowały na nocnych zmianach, w tym na długoterminowych zmianach nocnych, nie były bardziej narażone na rozwój raka piersi, zarówno według trzech nowych badań brytyjskich jak również, kiedy połączono wyniki z wszystkich 10 badań na ten temat" - powiedział naukowiec finansujący CRUK dr Ruth Travis, który prowadził badania i współpracuje z Uniwersytetem w Oxfordzie.

"To badanie jest największym w swoim rodzaju i nie wykazało żadnego związku między rakiem piersi a pracą na nocnych zmianach” - powiedziała Saraha Williams, kierownik ds. informacji medycznej CRUK.

W ostatnich latach badania sugerujące istnienie takiego związku spotkały się z dużym zainteresowaniem, ale władze mają nadzieję, że dzisiejsze wiadomości uspokoją kobiety, które pracują na nocną zmianę.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem w Wielkiej Brytanii i badania, które pozwolą w pełni zrozumieć różne czynniki ryzyka, są bardzo istotne, aby móc przekazać kobietom konkretne porady zdrowotne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza