Trwa ładowanie...

Wyznanie Angeliny Jolie o przebytej chorobie zachęca do poddawania się badaniom

Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców ze Szkoły Medycznej Harvardu, dowodzą, że artykuł na temat choroby Angeliny Jolie sprawił wzrost liczby wykonywanych testów genetycznych na obecność genu powodującego raka piersi.

Nie spowodowało to jednak obniżenia ilości mastektomii, co sugeruje, że testy nie doprowadziły do wzrostu diagnozy raka piersi. Jednak wyniki pokazują, że historia sławnej aktorki może zachęcać do korzystania z usług służby zdrowia, jak twierdzą naukowcy.

"Nasze odkrycia podkreślają, że poczynania sławnych ludzi mogą mieć wpływ na zdrowie wielu osób, nie tylko tych z podwyższonym ryzykiem rozwoju raka piersi” - powiedziała badaczka Sunita Desai z Departamentu Ochrony Zdrowia.

Innymi słowy, przypadek Angeliny Jolie spowodował wzrost świadomości o badaniach genetycznych w kierunku mutacji raka piersi, co może również dotyczyć grup niskiego ryzyka, jak sugeruje badanie.

Słowa Angeliny Jolie poprawiły częstotliwość badań w kierunku raka piersi
Słowa Angeliny Jolie poprawiły częstotliwość badań w kierunku raka piersi (123rf)

Jolie straciła matkę, która zmarła na raka jajnika i piersi, a także babcię i ciocię, które cierpiały na raka piersi. Skłoniło to aktorkę do podjęcia decyzji o odbyciu testów na obecność genu BRCA1, który znacząco zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi i jajnika. W wyniku identyfikacji mutacji genetycznej, poddała się ona także prewencyjnej podwójnej mastektomii.

Naukowcy odkryli, że po jej wyznaniu w ciągu dwóch tygodni nastąpił 64-procentowy wzrost liczby wykonywanych testów genetycznych na raka piersi. Dla porównania, nie było takiego skoku w tym samym okresie roku ubiegłego, jak zauważają naukowcy.

Naukowcy oceniają, że w ciągu dwóch tygodni odbyło się o 4500 więcej testów BRCA niż miałoby to zwykle miejsce w tym okresie.

Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu
Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu [6 zdjęć]

Orzechy brazylijskie wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, witamin i minerałów. Bogactwo prozdrowotnych

zobacz galerię

Jednak ilość odbywanych mastektomii nie zmieniła się u kobiet, które przeszły testy na obecność genu BRCA, co sugeruje, że testy nie skutkują dodatkowymi rozpoznaniami raka piersi. Jednak wśród badanych kobiet nastąpił 3-procentowy spadek ilości  mastektomii po opublikowaniu artykułu o Jolie. Sugeruje to, że te, które wykonały test genetyczny, miały niewielkie ryzyko mutacji.

Szybko rozwijająca się nauka i większe zrozumienie znaczenia niektórych mutacji może prowadzić do wzrostu dostępności testów genetycznych dla różnych chorób.

W przeciwieństwie do prostszych badań klinicznych, takich jak kolonoskopia lub testy na HIV, badania genetyczne mogą być mniej pewne, ponieważ badanie ujawnia jedynie prawdopodobieństwo zachorowania.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

"Podczas gdy istnieją wyraźne korzyści z postępu w badaniach genetycznych, dodatni wynik badania genetycznego może również spowodować niepokój i zmusza pacjentów i lekarzy do przeprowadzenia dalszych badań lub poddania się przedwczesnym lub zbędnym interwencjom klinicznym" – powiedział Desai.

Aby zapobiegać nieuzasadnionym skierowaniom na badania, lekarze powinni starać się zrozumieć, dlaczego dana osoba ubiega się o test. Kiedy ludzie zażądają badania lub interwencji w oparciu o poświadczenia sławnych ludzi, bardzo ważne jest, aby lekarze dokonali starannej oceny historii medycznej i rodzinnej pacjenta oraz wymienili zalety i wady wyboru dokonanego przez daną osobę.

"Taka ostrożna analiza pacjenta jest podstawą zindywidualizowanej opieki i medycyny spersonalizowanej" – powiedział jeden z ekspertów.

"Nie ma dobrych lub złych odpowiedzi, czy dany pacjent powinien otrzymać zalecenie wykonania testu genetycznego. Ale to jest ważne, aby uzyskać pełne zrozumienie sytuacji zrobić wszystko, aby podjęta decyzja była jak najbardziej świadoma” – podsumowują naukowcy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza