Trwa ładowanie...

Choroba bostońska - objawy, profilaktyka, leczenie, powikłania

Choroba bostońska nazywana również schorzeniem dłoni, stóp i ust rozprzestrzenia się w szybkim tempie, zwłaszcza w żłobkach i przedszkolach. Nazwa choroby nawiązuje do epidemii schorzenia, która miała miejsce w Bostonie.Charakterystyczne objawy bostonki to wysoka gorączka, a także wysypka. Czy infekcja ta jest niebezpieczna? Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Najczęstsze choroby dzieci"

spis treści

1. Co to jest choroba bostońska?

Choroba bostońska (bostonka) to schorzenie nazywane bostonką lub wysypką pęcherzykową. Infekcja ta często mylona jest z ospą wietrzną. Najczęściej atakuje dzieci, ale zdarzają się również przypadki zachorowań u osób dorosłych. Wywołują ją wirusy Coxsackie (wirusy z rodziny enetowirusów).

Choroba bostońska jest to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się nie tylko drogą kropelkową, źródłem zakażenia może być także stolec. Zazwyczaj można się nią zarazić w okresie letnim i jesiennym. W zapobieganiu chorobie najbardziej pomaga zachowanie odpowiednich zasad higieny, częste mycie rąk, unikanie zanieczyszczonych publicznych toalet. Pierwsze objawy choroby bostońskiej można zaobserwować po około 3-6 dniach od zakażenia. Bostonka charakteryzuje się przede wszystkim tzw. gorączką bostońską (wysoką temperaturą, ok. 39 stopni Celsjusza).

Poznaj powszechne problemy skórne dzieci
Poznaj powszechne problemy skórne dzieci [12 zdjęć]

Masz problem z wysypką, obrzękiem czy guzkiem na skórze dziecka? Choroby, alergie, gorąco czy zimno mogą...

zobacz galerię

2. Objawy choroby bostońskiej

Objawy choroby bostońskiej początkowo mogą być mylone z ospą wietrzną. Pacjent uskarża się na wysoką temperaturę, tzw. gorączkę bostońską. Wówczas, temperatura jego ciała może wynosić około 39 stopni Celsjusza.

Na skórze dłoni, stóp oraz w obrębie jamy ustnej pojawiają się wypryski, które przybierają formę pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem. Wypryski pojawiają się po 2-3 dniach trwania gorączki bostońskiej, która stopniowo ustępuje. Grudki nie występują na całym ciele i mają tendencję do zlewania się. Maluch nie musi także uskarżać się na dokuczliwy świąd skóry. W celu osuszenia wyprysków, można sięgnąć po płyny lub kremy antywirusowe lub fiolet gencjanowy.

Chorobie bostońskiej utrzymującej się około 7–10 dni towarzyszy również ból gardła. W niektórych przypadkach złe samopoczucie jest potęgowane przez biegunkę, nudności i wymioty, osłabienie, drażliwość i brak apetytu.

3. Profilaktyka choroby bostońskiej

Choroba bostońska jest przenoszona drogą kropelkową, dlatego przyjęło się, że okres zarażania wirusem bostońskim trwa do momentu przyschnięcia wszystkich krostek. Jednak nie oznacza to, że okres zarażania definitywnie się zakończył.

Warto wziąć pod uwagę, że wirus jest wydalany z kałem przez około 4 tygodnie od wyzdrowienia. Przed wirusem bostońskim można się obronić, należy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach.

Przede wszystkim - częste pranie. Najlepiej, aby zaraz po powrocie dziecka z przedszkola jego rzeczy od razu lądowały w pralce. Niezwykle istotne w profilaktyce wirusa bostońskiego jest także restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny.

Należy nauczyć malucha częstszego mycia rączek. Ważne jest także, by nie korzystał ze sztućców i kubków innych dzieci, a także nie częstował się ich kanapkami. Dobrym nawykiem jest ponadto regularna dezynfekcja zabawek i szkolnych przyborów.

Wirus bostoński atakuje głównie małe dzieci
Wirus bostoński atakuje głównie małe dzieci (123rf)

4. Leczenie choroby bostońskiej

Diagnoza choroby bostońskiej opiera się najczęściej na wizualnej ocenie stanu malucha. Leczenie tak jak w przypadku większości schorzeń wirusowych, polega na łagodzeniu objawów. Pacjentowi zazwyczaj zaleca się stosowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, czy paracetamol.

Bardzo istotną kwestią w czasie bostonki jest odpowiednie nawodnienie organizmu – przyjmowanie płynów może sprawiać problem, kiedy gardło jest owrzodzone, dlatego rodzice powinni dopilnować, by maluchy mimo wszystko nie zapominały o piciu.

Najlepiej w przypadku choroby bostońskiej sprawdzi się chłodna woda, która pomoże załagodzić dolegliwości. Należy unikać podawania dziecku owocowych soków.

W przypadku wysokiej temperatury maluch powinien zażywać dostosowane do jego kategorii wiekowej i wagowej leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Pediatra często zaleca również stosowanie leków przeciwzapalnych, a także środków przeznaczonych do smarowania zmian skórnych.

Najczęściej jest to roztwór gencjany. Ponadto ważne jest, by nie pozwolić maluchowi na rozdrapywanie pęcherzy, gdyż może to doprowadzić do powstania infekcji bakteryjnej. W przypadku nadkażenia zazwyczaj zalecana jest antybiotykoterapia.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki zawarte...

zobacz galerię

5. Powikłania choroby bostońskiej

Pamiętajmy, że choć choroba bostońska w wielu przypadkach mija samoistnie, nie powinniśmy rezygnować z wizyty u lekarza. Istnieje bowiem ryzyko powstania komplikacji niebezpiecznych dla zdrowia dziecka. Owrzodzenie może znacznie się nasilić, powodując nawet problemy z otwieraniem ust.

Powikłania po chorobie bostońskiej bywają jednak o wiele poważniejsze. Wzrasta ryzyko powstania zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, podrażnienia opłucnej czy krwotocznego zapalenia spojówek.

Pamiętajmy, że choroba bostońska stwarza zagrożenie nie tylko dla maluchów. Chorobą bostońską mogą zarazić się też dorośli, co jest groźne zwłaszcza dla kobiet w ciąży, gdyż może doprowadzić do poronienia.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że choroba bostońska, w przeciwieństwie do wielu innych infekcji okresu dziecięcego może pojawić się ponownie. Schorzenie jest wywoływane przez różne typy mikrobów, dlatego organizm nie może się na nie uodpornić. Chore na bostonkę dziecko powinno pozostać w domu, by nie narażać rówieśników na zarażenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.