Trwa ładowanie...

Wystąpienie zakrzepów może być zależne od wzrostu. Kolejny czynnik zwiększający ryzyko incydentów zakrzepowo-zatorowych

Otyłość i urazy ortopedyczne to jedne z czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył. Należą do nich także niewydolność krążeniowa oraz schorzenia reumatyczne i problemy ze stawami. Na tej liście znajduje się także wzrost. Okazuje się, że im jesteśmy wyżsi, tym mamy większe ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi.

spis treści

1. Wzrost a występowanie zakrzepów u mężczyzn

Naukowcy ze Szwecji przebadali ponad 2 mln osób (były to wyłącznie rodzeństwa) i ustalili, że istnieje związek pomiędzy wzrostem a występowaniem choroby zakrzepowo-zatorowej.

Zobacz film: "Koronawirus. Prof. Simon: "Czekam z utęsknieniem, aby się jak najszybciej zaszczepić""

Badania szwedzkich naukowców podzielone były na 2 grupy: kobiet i mężczyzn. Z analiz grupy męskiej wynika, że mężczyzn mierzących 187,8 cm cechowało największe ryzyko zachorowania na zakrzepicę. Dla porównania, u panów o wzroście 160 cm to ryzyko było o 65 proc. mniejsze, zaś ci o wzroście pomiędzy 177 cm a 185 cm wykazywali ryzyko mniejsze o 30 proc.

2. Wzrost a zakrzepy u kobiet

Analizy wyników grupy damskiej (przebadano również kobiety, które przynajmniej raz zaszły w ciążę) pokazały podobny schemat występowania ryzyka zakrzepów krwi. Największe ryzyko zachorowania na zakrzepicę miały panie o wzroście powyżej 182 cm, najniższe - kobiety mierzące mniej niż 152 cm. Natomiast u tych o wzroście pomiędzy 170 cm a 175 cm ryzyko wystąpienia zakrzepicy było o 30 proc. mniejsze niż u kobiet najwyższych.

Na podstawie tych wyników eksperci stwierdzili, że związek wzrostu z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową nie ogranicza się do mężczyzn.

3. Związek pomiędzy wzrostem a zakrzepami

Ponieważ badanie szwedzkich naukowców dotyczyło głównie rodzeństwa, eksperci wnioskują, że wzrost jest ważnym i niezależnym od genów czynnikiem ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej.

Prof. Bengt Zöller z Uniwersytetu w Lund, główny autor badań tłumaczy, że związek pomiędzy wzrostem a pojawianiem się zakrzepów może wyjaśniać grawitacja. Ekspert tłumaczy, że osoby wysokie mają dłuższe żyły, a więc jednocześnie powierzchnia, na której zmiany mogą wystąpić, jest większa. Co więcej, w żyłach osób wyższych występuje również większe ciśnienie grawitacyjne, co także może przyczyniać się do większego ryzyka spowolnienia lub tymczasowego zatrzymania przepływu krwi.

W Polsce na zakrzepicę żył głębokich lub chorobę zatorowo-zakrzepową każdego zapada ok. 50 tys. osób.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza