Trwa ładowanie...

Wysoki puls w ciąży – kiedy powinien niepokoić?

Wysoki puls w ciąży najczęściej jest zjawiskiem fizjologicznym. To efekt zmian zachodzących w organizmie kobiety. Ponieważ jednak może to być również objaw choroby, nie wolno go lekceważyć. Niepokojące zmiany należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy pojawiają się inne dolegliwości. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Przyczyny wysokiego pulsu w ciąży

Wysoki puls w ciąży niepokoi wiele kobiet. Okazuje się, że najczęściej obawy są niepotrzebne, ponieważ przyspieszenie tętna jest zjawiskiem fizjologicznym. Dlaczego? Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, który zmienia wszystko, także jej ciało.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Organizm ciężarnej przechodzi wiele zmian. Aby stworzyć idealne warunki do rozwoju dziecka powiększa się macica, kobieta przybiera na wadze, zmienia się stężenie hormonów, co zdecydowanie wpływa na pracę całego ustroju.

W rezultacie obciążony jest także sercowo-naczyniowy. Ma to związek z tym, że wzrasta objętość krążącej krwi, zwiększa się rzut serca, przyspieszeniu ulega czynność serca i zwiększenie retencji sodu, a co za tym idzie także wody.

Wysoki puls może mieć również podłoże stresowe lub być efektem podejmowanej aktywności fizycznej. Naturalny wzrost rytmu serca w ciąży występuje w wyniku wysiłku i ustępuje samoistnie po chwili odpoczynku. Ponieważ jednak sytuacja może wskazywać na nieprawidłowość bądź chorobę, warto się jej przyjrzeć.

2. Jak mierzyć puls?

Puls u młodej kobiety powinien wynosić +/- 70 uderzeń na minutę. Norma pulsu w ciąży jest wyższa od prawidłowego pulsu dorosłego człowieka o około 10–20 procent. Oznacza to, że tętno może przekroczyć 80 uderzeń na minutę, w niektórych wypadkach osiąga wartość nawet 100 uderzeń serca.

O wysokim pulsie w ciąży mówi się, gdy ten przekracza wartość 100 uderzeń na minutę. Jak samodzielnie zmierzyć puls? Wystarczy przyłożyć dwa palce w okolicy nadgarstka i policzyć, ile razy w ciągu minuty odczuwane jest tętnienie. Mona także skorzystać z automatycznego ciśnieniomierza.

3. Jak uspokoić wysoki puls w ciąży?

Jeżeli wysoki puls u ciężarnej nie współistnieje z jakimiś dolegliwościami, najpewniej nie ma się czym martwić, choć naturalnie warto o tym porozmawiać z lekarzem. Po zbadaniu przez specjalistę przyszła mama poczuje się z pewnością bardziej spokojna, co przekłada się na jej samopoczucie, a także dobrostan zarówno jej, jak i dziecka.

Spokój wpływa również na puls. Stres, napięcie i nerwy prowadzą do przyspieszenia czynności serca i wzrostu tętna. Jak uspokoić wysoki puls w ciąży? Tętno pomoże obniżyć odpoczynek i relaks: czytanie dobrej książki, słuchani muzyki, oglądanie ciekawego serialu, ćwiczenie jogi, medytacja, spacer, pływanie czy oddawanie się innym zajęciom, które sprawiają przyjemność.

Nie bez znaczenia jest dieta. Osoby, które obserwują u siebie wysoki puls, powinny pamiętać o optymalnym nawadnianiu organizmu wodą oraz unikaniu picia kawy czy mocnej herbaty. W sytuacji, gdy wysoki puls jest objawem niedoboru żelaza, magnezu czy potasu, trzeba skupić się na ich uzupełnieniu.

4. Kiedy wysoki puls w ciąży powinien niepokoić?

Wysoki puls w ciąży najczęściej jest zjawiskiem fizjologicznym, jednak czasem wymaga diagnostyki i szczególnej uwagi. Niepokojące jest, jeśli poza wysokim tętnem, którego wartość wynosi powyżej 100 uderzeń na minutę oraz gdy pojawia się:

 • duszność (kobiety często skarżą się właśnie na wysoki puls i duszności w ciąży),
 • kołatanie serca, uczucie nierównego bicia,
 • mroczki przed oczami,
 • ból w klatce piersiowej,
 • kaszel: suchy, mokry,
 • krwioplucie,
 • zawroty głowy,
 • osłabienie, szybkie męczenie się, omdlenia.

W takiej sytuacji wysoki puls w ciąży może być objawem nadczynności tarczycy, niedokrwistości, infekcji, ale i problemów kardiologicznych, takich jak zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie płucne, ciężkie zwężenie zastawki mitralnej czy poszerzenie aorty.

To dlatego lekarz, w reakcji na zgłaszane dolegliwości, może zlecić wykonanie zarówno badań laboratoryjnych, jak i obrazowych oraz diagnostycznych, takiej jak echo serca, EKG, Holter EKG. Dzięki nim możliwe jest zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości i podjęcie ewentualnego leczenia.

Wysoki puls w ciąży jest zjawiskiem powszechnie występującym, w większości przypadków nie świadczy o poważnej chorobie i nie zagraża zdrowiu oraz życiu matki i dziecka. Warto jednak pamiętać, że o ile podwyższone tętno w ciąży nie jest szkodliwe dla dziecka, o tyle schorzenia, które je wywołują, zdecydowanie tak.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Wysoki puls w ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym.
Wysoki puls w ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym. (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza