Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Wysiłkowe nietrzymanie moczu. Nie wstydź się! Wylecz!

Do tej krępującej sytuacji może dojść podczas kichania, kaszlu, szybkiego marszu, wchodzenia po schodach czy schylania się. Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM), bo o nim mowa, może dotyczyć każdego – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niezależnie od płci, większość chorych wstydzi się mówić o swoim problemie i latami stara się go ignorować. O wysiłkowym nietrzymaniu moczu, jego przyczynach i sposobach radzenia sobie z nim opowiedział nam dr n. med. Tomasz Radomański z prywatnego Szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

WP abcZdrowie: Panie doktorze, jak objawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Dr Tomasz Radomański Objawia się ono niekontrolowanymi wyciekami moczu z pęcherza moczowego, także podczas wykonywanie codziennych czynności, które wymagają choćby niewielkiego wysiłku.

Dlaczego tak się dzieje?

Takie niekontrolowane wycieki moczu spowodowane są uszkodzeniem, w szerokim znaczeniu, tkanki łącznej. Przekłada się to na niewydolność więzadeł i powięzi miednicy, których celem jest utrzymywanie narządów, w tym cewki moczowej i pęcherza moczowego, w prawidłowym położeniu. Prowadzić to może do niewydolności aparatu zamykającego pęcherz moczowy.

Wiele osób wstydzi się mówić o tej przypadłości i nie konsultuje się z lekarzem. Tymczasem wizyta u specjalisty może bardzo pomóc…

Na pewno nie jest to jednak przypadłość, z którą trzeba żyć długie lata. Gdy choroba nie jest mocno zaawansowana, w pierwszej kolejności lekarze zalecają ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Są to tzw. ćwiczenia mięśni Kegla. W wielu przypadkach dzięki regularnym ćwiczeniom można osiągnąć znaczną poprawę stanu zdrowia, a nawet całkowicie się wyleczyć. Żaby jednak efekt był trwały, ćwiczenia trzeba kontynuować również w momencie, gdy pozbędziemy się już problemu nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu może być wywołane również przez różnego rodzaju infekcje układu moczowego. Co wtedy?

Zakażenie bakteryjne należy leczyć odpowiednimi środkami farmakologicznymi – oczywiście przepisuje je lekarz. Dodatkowo, warto przyjmować dużo płynów, które pomogą wypłukać bakterie z organizmu.

Czy możemy wspomóc się jakimiś domowymi sposobami leczenia takich infekcji?

Oczywiście, że tak. Ważnym elementem leczenia jest zakwaszenie moczu, ponieważ środowisko kwaśne nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Służą temu kwaśne napoje np. sok z czarnych porzeczek, a także preparaty zakwaszające zawierające np. żurawina. W leczeniu zapalenia może pomóc też ogrzewanie okolicy pęcherza za pomocą termofora. Dzięki wyższej temperaturze poprawie ulega ukrwienie śluzówki, a co za tym idzie zapalenie szybciej ustępuje.

Przyczyn nietrzymania moczu jest jednak więcej…

U kobiet nietrzymanie moczu często bywa następstwem przebytych porodów. Podczas porodu dochodzi do sporego napięcia mięśni i powięzi miednicy. Urodzenie dużego noworodka, przebycie kilku porodów lub nieprawidłowo przebiegający poród stanowią czynnik ryzyka i mogą w przyszłość powodować problemy z nietrzymaniem moczu. Przyczyniać się do wystąpienia WNM może także menopauza. W okresie przejściowym u kobiety dochodzi do znacznego zmniejszenia stężenia estrogenów, które wpływają na stan aparatu podtrzymującego narządy miednicy. Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest także z nadmierną otyłością. Bywa też następstwem zabiegów chirurgicznych w zakresie narządu rodnego, operacji urologicznych, a także chorób układu nerwowego, stosowania niektórych leków… Rozwojowi WNM sprzyjają też brak aktywności fizycznej, niektóre choroby takie jak: cukrzyca, niewydolność krążenia czy choroba Parkinsona, a także spożywanie większych ilości alkoholu i palenie tytoniu.

Nietrzymanie moczu - czy pacjentka może sobie sama poradzić?
Nietrzymanie moczu - czy pacjentka może sobie sama poradzić?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem wielu kobiet. Badania dowodzą, że prawie co czwarta z nich w

zobacz galerię

Kiedy należy udać się do lekarza?

Niezależnie od nasilenia dolegliwości, nie należy lekceważyć objawów nietrzymania moczu i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Po dokładnym zebraniu wywiadu, badaniu ginekologicznym czy urologicznym oraz wykonaniu odpowiednich badań wspólnie z pacjentem ustalony zostanie sposób postepowania.

Kiedy potrzebne jest leczenie chirurgiczne?

Leczenie operacyjne jest, jak zawsze, ostatecznością. Decyzję o operacji podejmuje się w sytuacji znacznego nasilenia objawów. Istnieje kilka metod operacyjnych leczenia WNM. Na ich wybór wpływają m.in. wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia, prowadzony tryb życia oraz przebyte zabiegi operacyjne.

Jakie metody operacyjne są najpopularniejsze?

Obecnie najbardziej rozpowszechnioną techniką operacyjną w leczeniu WNM jest zabieg polegający na wszczepieniu syntetycznej taśmy podpierającej cewkę moczową. Obecność taśmy pod cewką służy głównie mobilizacji kolagenu w tym miejscu i wytworzeniu trwałego podparcia dla cewki moczowej i pęcherza moczowego. W tym celu, przez nacięcie przedniej ściany pochwy na długości około 2 cm oraz skóry w okolicach obu pachwin, za pomocą specjalnej prowadnicy przeprowadza się syntetyczną taśmę. Pochwę i skórę zszywa się materiałem rozpuszczalnym. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Jest mało inwazyjny i trwa do trzydziestu minut. Zaletą jest krótki czas pobytu w szpitalu oraz szybki okres rekonwalescencji – pacjentka może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia po zabiegu.

Kiedy odczuwalne są efekty takiego zabiegu?

Większość kobiet po operacji odczuwa znaczną poprawę w utrzymywaniu moczu. U niektórych pacjentek na efekty zabiegu trzeba jednak poczekać od kilku dni do około 3-4 tygodni.

Pamiętajmy! Przyczyn nietrzymania moczu może być wiele, dlatego należy jak najwcześniej udać się do specjalisty. Nie wstydźmy się prosić o pomoc, bo problem sam nie zniknie, a pogłębiając się, może jedynie przysporzyć dodatkowych kłopotów w przyszłości. Z pomocą lekarza zdiagnozowane zostaną przyczyny choroby. Tym samym możliwe będzie zastosowanie odpowiednich metod leczenia. A gdy już pozbędziemy się WNM warto zadbać o właściwą higienę życia, o prawidłową masę ciała, wyeliminować z menu ostre przyprawy, ograniczyć ilość spożywanego alkoholu czy kawy, by problem nie wrócił.

Dziękuję za rozmowę.

Zobacz więcej:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nietrzymanie moczu w czasie menopauzy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza