Trwa ładowanie...

Wyrostek mieczykowaty - charakterystyka, objawy, choroby, leczenie

Wyrostek mieczykowaty to jedna z trzech kości mostka, która ze względu na położenie jest narażona na wiele urazów. Zwykle stan choroby objawia ucisk w okolicy mostka oraz problemy oddechowe. Symptomy są wskazaniem do wykonania badania RTG oraz USG, a także diagnostyki chorób układu pokarmowego. Co warto wiedzieć o wyrostku mieczykowatym?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czym jest wyrostek mieczykowaty?

Wyrostek mieczykowaty jest najmniejszą i najniżej położoną kością mostką. Jego dolna granica wyznacza koniec klatki piersiowej, często jest wyczuwalny jako niewielki guzek pomiędzy żebrami, pośrodku tułowia.

Ból wyrostka mieczykowatego może pojawić się w wyniku uprawiania sportu lub wskazywać na poważniejsze stany chorobowe. Ważne, by po wystąpieniu dolegliwości skonsultować się z lekarzem.

2. Objawy chorób wyrostka mieczykowatego

Wyrostek mieczykowaty jest narażony na różnego rodzaju schorzenia, ze względu na to że jest częścią ruchomą i nieznacznie zmienia swoje położenie nawet w trakcie oddychania. Symptomy problemów z wyrostkiem to:

 • ból podczas ucisku wyrostka mieczykowatego,
 • powiększenie wyrostka mieczykowatego,
 • ból wyrostka mieczykowatego,
 • ból całej klatki piersiowej,
 • ból pleców,
 • zaczerwienienie skóry w miejscu wyrostka mieczykowatego,
 • ból mostka podczas wykonywania określonych ruchów np. podczas rozciągania,
 • uczucie stałego ucisku,
 • uczucie ciężkości w klatce piersiowej.

Zobacz także:

3. Choroby wyrostka mieczykowatego

3.1. Zapalenie wyrostka mieczykowatego

Zapalenie wyrostka mieczykowatego zwykle dotyka osoby, które pracują fizycznie lub regularnie podnoszą cieżary. Objawy tego schorzenia to:

 • powiększony wyrostek mieczykowaty,
 • zaczerwienienie skóry,
 • zgrubienie na kości,
 • uczucie ucisku,
 • ból podczas zmiany pozycji.

Leczenie zapalenia wyrostka mieczykowatego opiera się na stosowaniu leków przeciwzapalnych. Lekarz zleca również dodatkowe badania w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób układu pokarmowego, na przykład wrzodów żołądka czy dwunastnicy.

3.2. Dusznica bolesna

Dusznicę bolesną objawia ból zlokalizowany w klatce piersiowej, duszności oraz ucisk na wyrostek. Choroba dotyczy układu krwionośnego i jest powiązana z nadciśnieniem tętniczym. Szczególnie narażone są osoby po 50. roku życia oraz osoby otyłe.

Zwykle pacjenci zgodnie twierdzą, że uczucie ucisku zwiększa się w trakcie wysiłku fizycznego, ale może też wystąpić w nocy i uniemożliwiać ponowne zaśnięcie. Zdarza się również, że od czasu do czasu pojawiają się nagłe i kilkuminutowe ataki silnych duszności.

3.3. Zespół Tietza

Ból promieniujący do ramion i barków oraz uczucie pełności w klatce piersiowej podczas nabierania powietrza powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty. Zwykle są to symptomy zespołu Tietza, czyli zapalenia stawów żebrowo-mostkowych.

W grupie ryzyka są kobiety po 40. roku życia. Najczęściej zespół rozwija się na skutek wzmożonego wysiłku fizycznego lub infekcji układu oddechowego. Po zdiagnozowaniu zapalenia stawów żebrowo-mostkowych poleca się zażywanie leków przeciwzapalnych i rozpoczęcie terapii laserowej.

3.4. Guz wyrostka mieczykowatego

Wyrostek mieczykowaty jest lekko uwypuklony, ale jego znaczne zgrubienie i bolesność może wskazywać na stan chorobowy. Wówczas guz wyrostka jest wrażliwy na dotyk, a dolegliwości bólowe nasilają się po intensywnym wysiłku fizycznym.

Guzek można zaobserwować w badaniu RTG i często jest symptomem zapalenia kości lub zapalenia okostnej. Zmiana kształtu wyrostka mieczykowatego może być także skutkiem urazów ciała i wówczas nie kwalifikuje się do leczenia.

4. Leczenie chorób wyrostka mieczykowatego

Wszystkie dolegliwości, związane z wyrostkiem mieczykowatym powinny być omówione z lekarzem. Zwykle są wynikiem zbyt intensywnego wysiłku fizycznego lub podnoszenia zbyt dużych ciężarów.

Diagnoza najczęściej opiera się na wykonaniu zdjęcia RTG, USG oraz badań w celu wykluczenia chorób układu pokarmowego. Jednocześnie pacjenci otrzymują leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W nielicznych przypadkach wskazane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia deformacji wyrostka lub przyczyny urazu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza