Trwa ładowanie...

Wyrok Sądu Najwyższego Włoch: Nie można stwierdzić, że autyzm łączy się ze szczepieniem

Sąd Najwyższy we Włoszech odrzucił apelację ojca chłopca chorego na autyzm. Stwierdził w uzasadnieniu, że nie ma odpowiednich przesłanek wskazujących na to, że autyzm łączy się ze szczepieniem dziecka.

Ojciec chłopca rozpoczął batalię w sądach i domagał się odszkodowania. Twierdzi, że jego syn zachorował na autyzm w wyniku podania mu szczepionki na polio. Przed zajęciem się sprawą przez Sąd Najwyższy, wniosek o odszkodowanie został odrzucony przez sąd apelacyjny w Salerno.

Zobacz także:

Zobacz film: "Ruch antyszczepionkowy w natarciu"

Wyrok Sądu Najwyższego oparty został na literaturze medyczno-naukowej. Stwierdza on w swoim uzasadnieniu, że nie można stwierdzić w sposób "statystycznie do przyjęcia i przekonujący", że to szczepionka spowodowała wystąpienie uszkodzenia mózgu chłopca.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki zawarte

zobacz galerię

Sąd ogłosił: ''Nie istnieją dzisiaj definitywne badania epidemiologiczne, które pozwoliłyby stwierdzić taką korelację''.

Cała sprawa wywołała duże poruszenie we Włoszech. Została ona wykorzystana przez środowiska antyszczepionkowe do promowania decyzji o odmowie szczepienia dzieci. Wszystko w związku z dekretem rządu Włoch z maja tego roku, który wprowadził obowiązek szczepień dla wszystkich dzieci do lat 6, które rodzice wyślą do żłobka, przedszkoli i szkół.

Według wyroku sądu, autyzmu nie można wiązać ze szczepieniem
Według wyroku sądu, autyzmu nie można wiązać ze szczepieniem (123rf)

Beatrice Lorenzin - minister zdrowia rządu Włoch stwierdziła, że wykorzystywanie przez ruchu antyszczepionkowe tego przypadku, czyli łączenia szczepionek z wystąpieniem autyzmu to zwykłe straszenie społeczeństwa i gra na emocjach. ''Ta teza została w minionych latach zdementowana przez światową wspólnotę naukową, a także przez wymiar sprawiedliwości dzięki temu wyrokowi Sądu Najwyższego'' – powiedziała minister.

Pani minister nawołuje do zwiększenia poziomu immunizacji w społeczeństwie, która w ostatnim czasie drastycznie się zmniejszyła, w wyniku działalności ruchów antyszczepionkowych.

Ostatnie dni we Włoszech obfitowały w masowe demonstracje przeciwników obowiązkowych szczepień.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Wyrok Sądu Najwyższego Włoch: Nie można stwierdzić, że autyzm łączy się ze szczepieniem
Wyrok Sądu Najwyższego Włoch: Nie można stwierdzić, że autyzm łączy się ze szczepieniem
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza