Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Wypełnienie ubytku

Wypełnienie ubytku jest metodą leczenia zębów uszkodzonych mechanicznie lub dotkniętych próchnicą. Wypełnienia ubytków dzielą się na bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie wypełnienie ubytku oznacza, że materiał wypełnieniowy jest wkładany bezpośrednio do zęba. Pośrednie wypełnienie, wykonywane poza jamą ustną pacjenta, są to wkłady typu onlay, inlay lub overlay.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Etapy wypełniania ubytku

Stomatologia estetyczna podczas leczenia zębów wymaga dwóch kroków:

 • przygotowania zęba do nałożenia plomby, czyli usunięcia zniszczonej tkanki,
 • założenia wypełnienia.

Czasami podczas opracowywania tkanek zęba pod wypełnienie wskazane jest znieczulenie miejscowe dla lepszego komfortu pacjenta. Rodzaj wypełnienia jest wcześniej uzgadniany z pacjentem.

2. Rodzaje wypełnień w stomatologii

Decyzję, czym najlepiej wypełnić dany ubytek, podejmuje lekarz dentysta. A jeżeli odbiega ona od standartów, to jest to uzgadniane z pacjentem.

Istnieją różne rodzaje wypełnień w stomatologii:

 • amalgamaty,
 • kompozyty,
 • cementy,
 • metale,
 • wkłady inlay lub onlay,
 • inne.

2.1. Amalgamaty

Amalgamaty to stopy metali zawierające rtęć. Ze względu na zawartość rtęci niektórzy uważają je za niebezpieczne. Jednak uwalniane ilości rtęci są śladowe. Nie stosuje się ich u kobiet w ciąży, u dzieci i u ludzi z chorobami nerek.

2.2. Kompozyty

Kompozyt to rodzaj materiału, który jest utwardzany za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Są to żywice, które łatwo łączą się z tkankami zęba. Mogą być różnego koloru, a odpowiedni odcień dobierany jest przez lekarza stomatologa. Przy wypełnieniu ubytku kompozytem można stosować kilka warstw materiału. Są mniej trwałe niż amalgamaty, ale z drugiej strony bardziej estetyczne. Trwałość tego typu plomby szacuje się na 3-10 lat. Wadą jest niestety ich podatność na przebarwienia spowodowane paleniem tytoniu lub piciem kawy. Są preferowane w przednich zębach. Kompozyty służą także do wykonywania licówek. Żywice kompozytowe mogą być chemoutwardzalne lub światłoutwardzalne.

2.3. Cementy

Cementy są obecnie stosowane do niewielkich ubytków lub do odbudowy szyjek zębowych. Wyjątkowo dobrze mocują się do zęba, ale zbyt łatwo się ścierają. Są tylko koloru białego, dlatego też plombuje się nimi tylko zęby mleczne.

2.4. Metale

Metale używane w stomatologii to zazwyczaj złoto, platyna, tytan oraz ich stopy. Są one droższe od innych wypełnień. Z tytanu wykonuje się implanty. Wypełnienia z metalu mocowane są za pomocą cementu. Są bardzo trwałe, czas utrzymywanie to nawet 20 lat. Stosowane są do wypełniania dużych ubytków.

2.5. Wypełnienia Inlay, Onlay

Są to wypełnienia przygotowywane na zamówienie indywidualnie dla pacjenta. Mocowane są za pomocą cementu. Przed zleceniem wykonania takiego uzupełnienia wymagane jest wykonanie wycisku zęba specjalnymi masami, po czym jest on odsyłany do pracowni protetycznej celem wykonania tego uzupełnienia.

Przy obecnym poziomie medycyny i stomatologii, a także przy coraz nowszych i skuteczniejszych metodach leczenia wizyta u dentysty może być przyjemnym przeżyciem. Kiedy czujemy, że coś niepokojącego dzieje się z naszym uzębieniem - nie czekajmy, tylko odwiedźmy gabinet dentystyczny.

Ważne jest także działanie profilaktyczne. Aby uniknąć wypełniania zębów zaleca się wizytę kontrolną u stomatologa raz na pół roku oraz przestrzeganie prawidłowej higieny jamy ustnej, poprzez szczotkowanie zębów po posiłku, co najmniej 3 razy w ciągu dnia, stosowanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. dent. Lidia Warda
Następny artykuł: Postępowanie po zabiegu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza