Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Wypalenie zawodowe zagrożeniem dla serca

Wypalenie zawodowe dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Zazwyczaj jest związane ze stresem spowodowanym pracą. Samo w sobie jest groźnym zjawiskiem dla naszej psychiki, teraz okazało się, że może również powodować problemy z sercem.

Zobacz film: "Sprawdzamy, jak działa floating"

1. Przyczyny udaru

Ciągłe uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, przygnębienie. Takie mogą być pierwsze objawy czegoś, co naukowcy określają mianem "wypalenia zawodowego". Stan ten jest niebezpieczny przede wszystkim dla naszej psychiki. Nowe badania pokazują jednak, że mogą być też przyczyną występowania arytmii serca.

U kobiet mogą występować bóle głowy (iStock)
U kobiet mogą występować bóle głowy (iStock)

To z kolei prowadzi do występowania migotania przedsionków, najczęstszego zaburzenia pracy serca. W najgorszych przypadkach migotanie może być przyczyną groźnych chorób serca, a również może bezpośrednio przyczynić się do udaru.

2. 2/3 pracowników doświadczy wypalenia zawodowego

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii pokazało, że zmęczenie w połączeniu z symptomami depresji może przyczyniać się do powstawania migotania przedsionków.

Jednym z objawów jest ciągłe zmęczenie (iStock)
Jednym z objawów jest ciągłe zmęczenie (iStock)

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia charakteryzuje wypalenie zawodowe jako chroniczny stres związany z miejscem pracy, z którym pacjent nie jest w stanie sobie poradzić. Ostatnie badanie Instytutu Gallupa pokazało, że na jednym z największych rynków pracowniczych świata – w Stanach Zjednoczonych – niemal dwie trzecie pracowników doświadczy wypalenia zawodowego.

3. Nieprawidłowe ciśnienie powiązane z depresją

Amerykańscy naukowcy podkreślają jednak, że wypalenie może być powodowane przez każdy rodzaj stresu. Nie tylko ten powodowany przez życie zawodowe. Równie mocno może oddziaływać napięcie związane z domem, rodziną, czy życiem poza pracą. Istotnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest fakt, że stres działa na daną osobę ciągle, a pacjent nie jest w stanie sobie z nim poradzić.

Jednym ze sposobów na radzenie sobie z wypaleniem jest medytacja lub joga (iStock)
Jednym ze sposobów na radzenie sobie z wypaleniem jest medytacja lub joga (iStock)

Naukowcy zaznaczają również, że istnieje powiązanie również w drugą stronę. Osoby z nieprawidłowym rytmem serca i ciśnieniem krwi mogą mieć znacznie większe szanse na wystąpienie u nich depresji i innych dolegliwości natury psychicznej. Związane jest to z gwałtownymi skokami adrenaliny, kiedy osoba w takim stanie się denerwuje lub stresuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza