Trwa ładowanie...

L4 na wypalenie zawodowe. Zwolnienie lekarskie już od przyszłego roku

Już od przyszłego roku wypalenie zawodowe będzie uznawane za chorobę według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Osoby borykające się z objawami wypalenia zawodowego, będą mogły otrzymać zwolnienie lekarskie.

Zobacz film: "Czwarta fala koronawirusa w Polsce. Dr Szułdrzyński: Na razie nic nie wskazuje na to, by liczba miała się ustabilizować"

spis treści

1. Wypalenie zawodowe zostanie uznane za chorobę

14 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym. Problem ten dotyka 4,2 proc. pracujących osób.

Od 1 stycznia 2022 roku osoby cierpiące z powodu wypalenia zawodowego będą mogły otrzymać zwolnienie lekarskie. Osoby te będą mogły normalnie funkcjonować, np. chodzić na zakupy, uprawiać sport.

2. Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe związane jest z pracą. Człowiek traci chęć do wykonywania codziennych obowiązków. Nie ma ochoty rozwijać swoich zainteresowań. Nie przykłada się do wykonywanych zadań. Jego wydajność w pracy jest gorsza. Osiąga coraz słabsze wyniki. Jest obojętny wobec swoich współpracowników, brakuje mu energii. Odczuwa brak rozwoju.

Jest zmęczony, zestresowany, wyczerpany emocjonalnie. Często się przeziębia. Skarży się na bóle głowy, cierpi na bezsenność.

Do określenia stopnia wypalenia zawodowego najczęściej stosuje się trójwymiarową teorię wypalenia Christiny Maslach. Zgodnie z nią na tę chorobę składają się trzy elementy:

  • wyczerpanie emocjonalne (uczucie pustki, odpływ sił),
  • depersonalizacja (obojętność, dystans wobec pracy, uprzedmiotowienie pacjenta czy też klienta),
  • obniżona ocena własnych dokonań.
  • Skutki wypalenia zawodowego negatywnie wpływają na nasze życie osobiste.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza