Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby

Wypadanie włosów dotyka coraz większej liczby kobiet i mężczyzn. Przyczyny są bardzo zróżnicowane, mogą dotyczyć zmian hormonalnych, stosowania niektórych leków czy nieprawidłowej pielęgnacji. Wypadające włosy w przypadku kobiet mogą być również wynikiem ciąży lub menopauzy. Sposobów na wypadanie włosów jest wiele, ale kluczowe jest znalezienie źródła problemu.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

spis treści

1. Przyczyny wypadania włosów

Powody nadmiernej utraty włosów mogą być różne. Problemy mogą mieć źródło w nieodpowiednim dbaniu o włosy lub w problemach zdrowotnych. Warto poszukać przyczyny i jak najszybciej ją rozwiązać.

1.1. Niewłaściwa pielęgnacja

Zbyt częste upinanie włosów w kucyka lub koka nadweręża skórę głowy i przyczynia się zaniku mieszków włosowych. Codzienne czynności mogą skutkować mechanicznymi uszkodzeniami i osłabieniem włosów.

Szczególnie niekorzystnie działa tapirowanie, rozczesywanie na siłę i zbyt ciasne wiązanie. Z kolei zbyt częste farbowanie włosów i trwała ondulacja powodują naruszenie struktury włosów i zwiększają ryzyko ich wypadania.

Podobnie działa częste używanie wysokiej temperatury do stylizacji, czyli suszenie, kręcenie i prostowanie. Wypadanie włosów może nastąpić na skutek stosowania zbyt dużej ilości środków do stylizacji.

W preparatach do tego przeznaczonych znajdują się wielocząsteczkowe polimery. To dzięki nim fryzura układa się jak chcemy i utrzymuje się w jednej formie przez kilka godzin. Niestety produkty obciążają włosy i bardzo je wysuszają.

Szkodliwe są przede wszystkim te na bazie alkoholu, które oprócz wypadania mogą wywołać także łamliwość oraz łupież. Utrata włosów może być też spowodowana nadmierną ekspozycją na słońce, mocny wiatr i morską wodę.

Często problem wywołują też źle dobrane kosmetyki, które zawierają wiele szkodliwych substancji chemicznych. Za przerzedzenie fryzury może też odpowiadać brak nawilżenia włosów, czyli zrezygnowanie ze stosowania odżywek, olejków i masek.

1.2. Niewłaściwa dieta

Wiele osób nie zwraca na odpowiednie zbilansowanie diety i nie bierze pod uwagę skutków swojego postępowania. Zbyt miała ilość białka, aminokwasów, żelaza i cynku może spowodować łysienie rozlane.

Zazwyczaj problem spotyka ludzi, którzy intensywnie się odchudzają i obcinają dzienne spożycie kalorii do 700-1000. Na wygląd cery i włosów negatywnie wpływają także diety jednoskładnikowe, na przykład niskobiałkowe.

Co ważne, niedobór składników mineralnych w organizmie nie musi wywołać anemii, a właśnie ujawnić się w postaci problemów z włosami.

Utrata tkanki tłuszczowej powinna być powolna (1 kg tygodniowo), aby uniknąć problemów ze zdrowiem i efektu jojo. Wystarczy dużo ruchu, zdrowa dieta pełna świeżych warzyw i owoców.

Za wypadanie włosów może być też odpowiedzialny dym papierosowy, który niszczy włosy, odbiera im blask i stopniowo je osłabia.

1.3. Menopauza

Nadmierna utrata włosów może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Są na nią narażeni mężczyźni po 40-50. roku życia, kobiety po menopauzie lub odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Źródłem problemu jest zachwianie produkcji testosteronu i przekształcanie hormonu w cząsteczkę DHT, która niszczy mieszki włosowe. Wówczas na wypadanie włosów nie zadziałają wcierki, odżywki ani suplementacja witamin, konieczne będzie wyrównanie gospodarki hormonalnej organizmu.

1.4. Stres

Znane są przypadki, kiedy osoba pod wpływem silnych przeżyć, na przykład śmierci bliskiej osoby całkowicie łysieje. Wypadanie włosów spowodowane stresem również jest związane z hormonami.

Rozregulowane przez stres nadnercza znacząco wzmagają produkcję androgenów i zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych u osób genetycznie predysponowanych.

Codzienny stres ma niekorzystne działanie na ogólny stan włosów, stopniowo je osłabia i przerzedza. Silny stres z kolei powoduje znaczącą utratę włosów w przeciągu czterech miesięcy po traumatycznym wydarzeniu.

Przyczyną może też być zwiększenie produkcji prolaktyny lub niekontrolowane, nerwowe drapanie się w głowę. Stres można wyeliminować lub znacząco zmniejszyć za pomocą relaksacji, spacerów, gimnastyki lub spotkań z terapeutą.

Warto wspomagać się też ziołowymi preparatami uspokajającymi, takimi jak melisa, kozłek lekarski lub rumianek.

1.5. Zmiany hormonalne po urodzeniu dziecka

Zmiany hormonalne po urodzeniu dziecka mogą przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów. Utrata włosów po porodzie dotyczy od 4 do 50 proc. ciężarnych kobiet. Dzieje się tak, ponieważ w okresie ciąży wzrost hormonów blokuje wypadanie włosów, zaś po urodzeniu dziecka hormony wracają do normy, co powoduje ubywanie włosów i powrót do „normalnego” stanu.

Świeżo upieczone mamy mogą zmagać się z tzw. łysieniem telogenowym. W przebiegu tej dolegliwości u pacjentek dochodzi do rozproszczonego, zwiększonego wypadania włosów. W zależności od indywidualnych preferencji, łysienie telogenowe może pojawić się od jednego do pięciu miesięcy od momentu urodzenia malucha. Choroba zwykle ustępuje samoistnie. Pacjentka może odczuwać pogorszenie samopoczucia, obniżoną samoocenę. Może potrzebować również wsparcia psychicznego.

Przy stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji i diety, powstają nowe cebulki, z których wyrastają włosy. Warto jednak pamiętać, że ciało każdej kobiety zachowuje się inaczej podczas ciąży. Oznacza to, że po porodzie niektóre kobiety mogą stracić więcej włosów niż inne.

Do zwiększonego wypadania włósów może dochodzić również u pacjentek, u których doszło do poronienia. Wypadanie włósów często występuje również u kobiet, które urodziły martwe dziecko lub zmagają się z toczniem rumieniowatym. Wypadanie włosów można zminimalizować dzięki odpowiednim środkom profilaktycznym.

1.6. Choroby tarczycy

Nadczynność i niedoczynność tarczycy mają wpływ na wygląd włosów. Najczęściej w przypadku niedoczynności stają się cienkie, suche i bardzo przerzedzone.

Nadczynność z kolei może odpowiadać za łysienie uogólnione lub plackowate. Źródłem problemu może być też choroba Gravesa-Basedowa, która odpowiada za produkcję immunoglobuliny, która przyspiesza procesy metaboliczne i starzenie się włosów.

W czasie leczenia należy uważać na włosy, zrezygnować z używania gumek i mocnych spinek. Zalecana jest też wymiana plastikowej szczotki na tą z włosia.

Problemy z tarczycą sprawiają, że otoczka kolagenowa wokół korzenia ulega zwłóknieniu. Z tego względu korzeń włosa staje się coraz mniej odżywiany i coraz gorzej przytwierdzony do skóry. Wraz z upływem czasu staje się cieńszy, wypada i nie odrasta w tym samym miejscu.

1.7. Zatrucie toksynami

Osoby, które mają kontakt z chemikaliami są narażone na nadmierne wypadanie włosów. Szczególny wpływ ma tal, arsen, rtęć, bizmut, kwas borny i złoto (krople na reumatyzm.

Zatrucie toksynami charakteryzuje się jedynie ogólnym złym samopoczuciem. Jednak po około dwóch tygodniach mogą wypaść wszystkie włosy, ponowne odrastanie trwa około 6-8 tygodni.

Podczas pracy z chemikaliami bardzo ważne jest stosowanie masek ochronnych i przestrzeganie przepisów BHP. W przypadku podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

1.8. Choroby skóry głowy

Zdarza się, że łysienie powoduje grzybica skóry głowy. Grzyby umiejscawiają się w okolicy mieszków włosowych i tworzą plackowate ogniska bez włosów.

W tym miejscu rozwija się stan zapalny, który uniemożliwia wzrost włosów. Z kolei uszkodzenie cebulek powoduje nieodwracalny proces łysienia.

1.9. Stosowane leki

Łysienie polekowe pojawia się w wyniku stosowania między innymi leków cytostatycznych i immunopresyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwzakrzepowych, stosowanych w chorobach serca oraz środków antykoncepcyjnych.

Odrost włosów w tym przypadku nie zawsze jest związany z odstawieniem leku. Utrata włosów to częsty skutek chemioterapii, ale zależy od wrażliwości pacjenta i zastosowanej dawki.

1.10. Pogoda

Okazuje się, że pogoda ma wpływ na kondycję i gęstość włosów. Promienie UV, częste moczenie głowy w słonej lub chlorowanej wodzie przyspieszają i zwiększają wypadanie włosów.

Jeżeli w tym czasie zostanie zaniedbana pielęgnacja włosów, staną się one łamliwe, rozdwojone na końcach, mniej elastyczne. W lecie na głowie zawsze należy mieć czapkę, kapelusz lub chustę.

Na rynku dostępne są również mgiełki, chroniące włosy przed działaniem słońca. Po powrocie z basenu lub z plaży bardzo ważne jest dokładne umycie włosów i oczyszczenie je z soli czy piasku.

Przyczyną wypadania włosów jesienią może być niewłaściwa dieta, ponieważ kończy się wówczas sezon na świeże owoce i warzywa. Negatywnie wpływa również silny wiatr i tarcie włosów czapką, szalikiem oraz przycinanie ich suwakiem od kurtki.

Zimą z kolei włosy są narażone na mróz i śnieg, często mają też styczność ze zmianami temperatury.

1.11. Inne czynniki

Kobiety cierpiące z powodu ciężkich, porannych mdłości lub złych nawyków żywieniowych, powinny patrzeć na swoje włosy i obserwować siebie. Niedobór żelaza może prowadzić do suchych, łamliwych włosów, które łatwo wypadają. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w swoich włosach, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

2. Sposoby na wypadanie włosów

Kluczowe jest ustalenie przyczyny wypadania włosów i wybranie najlepszego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że odbudowa zajmuje kilka tygodni lub miesięcy. Wypadaniu włosów można zapobiec. Zalecane jest stosowanie odpowiedniej diety, suplementowanie witaminy B, witaminy C, witaminy H, cynku, witaminy C. Niezwykle ważne są również masaże głowy. Z pomocą przychodzą również domowe sposoby na wypadanie włosów.

2.1. Dieta i suplementacja witamin

Witaminy i składniki mineralne mają bezpośredni wpływ na stan naszego organizmu. To od nich zależy między innymi wygląd skóry, jej koloryt czy gęstość włosów.

Warto sięgnąć przede wszystkim po witaminę H (biotynę). Jej niedobór odpowiada za nadmierne tracenie włosów, zahamowanie ich wzrostu i nadmierną łamliwość.

Jednocześnie może występować osłabienie paznokci i pogorszenie wyglądu skóry. Witamina H zawiera siarkę, która uczestniczy w produkcji keratyny, czyli jednego z podstawowych budulców włosów.

Dzienne zapotrzebowanie wynosi 5 mg, a jej główne źródła to wątróbka, jajka, marchew i szpinak. Bardzo ważne znaczenie ma również witamina A, która bierze udział w produkcji sebum i metabolizmie komórek włosa.

Niewystarczająca ilość tej substancji objawia wypadanie i duża suchość włosów. Wówczas warto skupić się na spożywaniu większych ilości mleka, serów i pomidorów.

Witaminy z grupy B odpowiadają z kolei za ogólną kondycję włosów. Oddziałują na pigmentację, grubość włosa i zmniejszają ryzyko występowania łupieżu. Największe stężenie substancji znajduje się w jajach, fasoli i orzechach.

Wegetarianie powinni w szczególności zwrócić uwagę na witaminę B12, ponieważ można ją znaleźć przede wszystkim w czerwonym mięsie i wątróbce.

Istotna jest także witamina C, dzięki której powstaje kolagen, niezbędny do utrzymania dobrego stanu skóry i włosów. Natomiast witamina E pobudza ukrwienie skóry i ułatwia dotarcie składników odżywczych do mieszków włosowych.

Witaminę E można znaleźć w orzechach, pestkach i tłustych rybach. Za utratę włosów często odpowiada też niedobór żelaza, który wiąże się z zaburzonym transportem tlenu.

W efekcie dochodzi do osłabienia i utraty włosów. Inne objawy to przewlekłe zmęczenie i bladość skóry. Mikroelementy najlepiej przyswajać za pomocą dobrze zbilansowanej diety, warto spożywać produkty takie jak:

 • podroby (zwłaszcza wątróbka),
 • jaja,
 • czerwone mięso,
 • kakao,
 • kasza jaglana,
 • kasza gryczana niepalona,
 • niełuskany ryż (podobnie jak kasze zawiera on dużo witaminy B1),
 • owoce morza, ryby (to cenne źródło witamin z grupy B (PP, B12), jodu, wapnia, selenu oraz fluoru, a także cynku, żelaza i miedzi),
 • kasza jęczmienna,
 • brokuły,
 • fasola szparagowa,
 • sezonowe owoce,
 • nabiał,
 • orzechy.

2.2. Zioła na wypadanie włosów

Zioła to kolejna metoda walki z nadmierną utratą włosów. Ważne, by kurację stosować regularnie przez co najmniej dwa tygodnie. Zioła można pić lub używać do mycia skóry głowy lub płukania włosów. Szczególne właściwości ma:

Skrzyp zawiera krzem, który świetnie oddziałuje na kondycję włosów. Wzmacnia je, zapobiega wypadaniu, łamaniu i siwieniu. Ponadto, zwiększa elastyczność skóry i sprawia, że dłużej utrzymuje nawilżenie.

Inne zioła warte uwagi to pokrzywa i melisa. Można je pić lub przyjmować doustnie, jednak na efekty trzeba poczekać dłuższą chwilę.

Pokrzywa zawiera beta-karoten, flawonoidy, żelazo, krzem, wapń, cynk, sód, magnez, potas, witaminę A, witaminę K, witaminę B2, a także witaminę B5.

2.3. Masaż głowy

Właściwości odżywek, wcierek i szamponów można wzmocnić za pomocą derma rollerów. To urządzenia złożone z maleńkich igiełek, które delikatnie nakłuwają naskórek.

Dzięki temu substancje odżywcze docierają w głąb skóry, poprawia się krążenie krwi, a włosy są stymulowane do wzrostu. Często efektem masażu jest wyrastanie wielu nowych włosków. Cena derma rollerów waha się od 25 do nawet 150 złotych.

Masaż skóry głowy można również wykonać ręcznie. Nie powinny go jednak zbyt często wykonywać osoby, które cierpią na częste przetłuszczanie się włosów. Dłonie należy trzymać pod kątem 60 stopni i palcami wykonywać koliste ruchy.

Czynność warto kontynuować przez kilka minut, ale nie należy robić tego zbyt mocno i zbyt często. Masaż powtarzany dwa razy w tygodniu wystarczająco pobudzi skórę głowy i poprawi kondycję włosów.

Skórę głowy można też nacierać olejem rycynowym, ponieważ produkt jest bogaty w witaminę E i kwasy tłuszczowe, które zapobiegają utracie włosów i pobudzają wzrost.

2.4. Domowe sposoby na wypadanie włosów

Domowe metody są znane od wielu lat, ich celem jest zahamowanie utraty włosów, przyspieszenie porostu, wzmocnienie i nadanie blasku.

Niektóre z nich można pić, nie są zbyt smaczne, ale charakteryzują się dużą skutecznością. Działają tylko stosowane regularnie. Napój z drożdży jest bardzo łatwy do przygotowania, wystarczy rozdrobnić kostkę produktu i zalać wrzątkiem.

Po wymieszaniu mieszankę należy odstawić do ostudzenia i wypić. Czynność należy powtarzać codziennie przez miesiąc, a następnie wykonywać co drugi dzień.

Drożdże to bogate źródło witamin z grupy B, selenu, chromu, cynku, fosforu, manganu, magnezu, żelaza, potasu, sodu i miedzi. Sok z czarnej rzepy nie zachęca smakiem, ale wystarczy wypić jedną łyżkę dziennie.

Pół litra płynu kosztuje około 30 złotych w sklepach ekologicznych i internetowych. Produkt zawiera potas, żelazo, magnez, cynk, wapń oraz siarkę.

Maseczka z jajek to dobry sposób na poprawę gęstości i kondycji włosów. Dwa jajka należy ubić i nałożyć na mokre włosy. Po pół godziny należy spłukać mieszankę chłodną wodą i umyć włosy delikatnym szamponem.

Wspaniałe właściwości wykazuje również maseczka z awokado, którą wyróżnia duża zawartość witaminy E. Dzięki temu zabieg sprawia, że włosy nabierają objętości, stają się bardziej nawilżone i mocniejsze.

Przygotowanie mikstury nie jest trudne, wystarczy połączenie rozgniecionego banana z awokado i łyżeczką oliwy z oliwek. Należy ją nałożyć na włosy oraz skórę głowę na trzydzieści minut.

Maseczka z siemienia lnianego to źródło dużej ilości kwasów omega 3 oraz protein, które pogrubiają i wzmacniają włosy. Aby ją wykonać należy namoczyć 1/4 szklanki nasion wodą i pozostawić na noc. Następnego dnia mieszankę aplikujemy na włosy i skórę głowy.

2.5. Preparaty na wypadanie włosów

Na rynku można znaleźć wiele kosmetyków stworzonych do walki z wypadającymi włosami. Warto wybierać te produkowane przez sprawdzone firmy z certyfikatami bezpieczeństwa. Preparat powinien zawierać minimum dwie substancje aktywne. Jego działanie powinno być oparte na wzmocnieniu cebulek włosowych i złagodzeniu podrażnień.

Świetnie jeśli w składzie znajdzie się aloes, minerały morskie, kolagen lub olej z awokado. Te składniki nawilżają włosy, regenerują je i nabłyszczają.

Z kolei olejek jajoba, gliceryna i masło karite odpowiadają za natłuszczenie i uelastycznienie, a także za ochronę włosów przed utratą wody czy działaniem czynników zewnętrznych.

Istnieją również specyfiki, które hamują proces wypadania włosów. Należy do nich finasteryd, który powstrzymuje produkcję DHT, czyli męskiego hormonu zwiększającego ryzyko utraty włosów.

W przypadku łysienia androgenowego podstawową substancją jest minoksidil, dostępny w formie płynu na skórę. Redukuje on zmniejszanie się mieszków włosowych i jednocześnie pobudza je do wzrostu. Skutki leczenia najczęściej są widoczne już po miesiącu, a po dwóch zaczynają stopniowo odrastać.

W tym czasie warto wcierać w skalp ampułki wzmacniające, które zawierają składniki regenerujące i odżywiają cebulki. Zaleca się je stosować regularnie, z częstotliwością co dwa, trzy dni.

W okresie wzmożonego wypadania czupryny warto zrezygnować z kosmetyków do stylizacji np. lakierów, żeli, gum. Niewskazane jest również rozjaśnianie włosów, ponieważ może ono dodatkowo osłabić włosy.

3. Jak czesać wypadające włosy?

Jak czesać wypadające włosy? Czesanie włosów powinno przeprowadzać się w sposób delikatny. Specjaliści zalecają rozczesywać pasma za pomocą grzebienia z delikatnymi zębami. Kobiety, które niedawno urodziły dziecko, powinny wziąć sobie wyżej wymienione wskazówki do serca. Pod żadnym pozorem nie powinny używać suszarki, a jeśli już, to wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Zaraz po ciąży włosów nie należy stylizować, lakierować, ani szarpać.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza