Trwa ładowanie...

Wypadanie włosów a depresja

Wypadanie włosów dla wielu osób jest wstydliwym i kłopotliwym problemem. W początkowych fazach jest zwykle niedostrzegalne dla otoczenia. Jednak wraz z pogłębianiem się problemu staje się on coraz bardziej widoczny, powodując pogorszenie się ogólnego samopoczucia osoby zmagającej się z wypadaniem włosów. Utrata włosów ma wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również na stan psychiczny. W skrajnych przypadkach może prowadzić do rozwoju poważnych zaburzeń psychicznych, w tym do depresji.

spis treści

1. Czym jest łysienie?

Łysienie jest chorobą, która prowadzi do zanikania włosów. Można wyróżnić wiele rodzajów łysienia, które powstają z różnych powodów. Do najczęstszych przyczyn należy podłoże genetyczne, stres i choroby skóry. Osoby dotknięte tym problemem leczą się różnymi metodami, często o wątpliwej skuteczności.

Zobacz film: "Co odróżnia depresję od innych chorób śmiertelnych?"

Wypadanie włosów prowadzące do zmiany wyglądu wpływa na wewnętrzne życie człowieka. Utrata włosów i brak możliwości rozwiązania tego problemu staje się przyczyną powstawania psychicznych trudności. Powstające trudności emocjonalne mogą dodatkowo pogłębiać problem wypadania włosów.

2. Choroby psychodermatologiczne

Łysienie można zaliczyć do chorób psychodermatologicznych. Jest to grupa chorób, która łączy ze sobą objawy dermatologiczne z psychopatologicznymi. Ciało człowieka i jego umysł są całością, dlatego też choroby somatyczne wywierają duży wpływ na samopoczucie psychiczne jednostki.

Podejście holistyczne (całościowe) zakłada, że problemy somatyczne i psychiczne należy leczyć jednocześnie, przykładając do nich taką samą wagę. Równoczesne leczenie objawów psychopatologicznych i somatycznych u pacjentów leczących się dermatologicznie ma bardzo duże znaczenie w ich powrocie do zdrowia. Zajmowanie się przez lekarza wyłącznie sferą fizyczną i zewnętrznymi objawami choroby może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji psychicznych u chorego.

Problem wypadania włosów jest wstydliwą dolegliwością i może prowadzić do powstawania szeregu psychicznych trudności. Zmiany wyglądu zewnętrznego spowodowane utratą włosów stają się przyczyną zaburzeń psychicznych. Dlatego tak istotne jest całościowe podejście do problemów pacjenta.

Rola stresu w łysieniu plackowatym
Rola stresu w łysieniu plackowatym

W XXI wieku stres jest prawdziwą plagą. Uważa się, że napięcie psychiczne wywołuje lub zaostrza objawy

zobacz galerię

3. Wpływ łysienia na depresję

Wyróżnia się wiele rodzajów łysienia. Ich podłoże jest zróżnicowane. Wywołują je m.in. zaburzenia hormonalne, wpływ środowiska, choroby skóry itp. Z jednej strony depresja może być spowodowana zmianami wyglądu zewnętrznego i stresem związanym z wypadaniem włosów. Z drugiej jednak pojawienie się depresji może być czynnikiem wywołującym łysienie.

Pierwsze oznaki łysienia nie są zwykle zauważane. Dopiero kiedy wypada coraz więcej włosów, a na ich miejscu nie wyrastają nowe problem staje się poważny. Zmiana wyglądu zewnętrznego wywołanego utratą włosów ma silny wpływ na samopoczucie człowieka. Łysienie może wywoływać trudne emocje i silny stres. Jest to wstydliwa dolegliwość, która może prowadzić do obniżenia się samooceny i pewności siebie. Rodzące się w tym czasie problemy stają się trudne do pokonania.

Chory stara się szukać różnych możliwości, które pozwolą zahamować proces łysienia. Stosownie niesprawdzonych, „cudownych” preparatów może mieć odwrotny do oczekiwanego efekt. Brak efektów leczenia pogłębia dolegliwości psychiczne. W wyniku tego chory może izolować się od społeczności, odczuwać wstyd i czuć się niepewnie w trudnych sytuacjach. Nasilanie się stresu i pogarszanie się samopoczucia może wywoływać depresję. Leczenie jedynie zewnętrznych objawów może prowadzić do pogłębiania się psychicznych dolegliwości chorego i nasilania się stanów depresyjnych. W takich sytuacjach niezbędne jest zwrócenie uwagi także na wewnętrzny świat przeżyć chorego.

Stosowanie niektórych leków zalecanych w chorobach dermatologicznych może mieć wpływ na stan zdrowia pacjenta. Szczególnie narażone są osoby u których wcześniej wykryto zaburzenia nastroju. Niektóre substancje lecznicze stosowane w leczeniu problemów skórnych mogą wywoływać głębokie stany depresyjne.

4. Wpływ depresji na łysienie

Depresja jest ciężką chorobą i wpływa na całe funkcjonowanie organizmu człowieka. Powstające w wyniku choroby trudności mogą objawiać się również w pracy narządów i układów wewnętrznych człowieka. Osoby chore na depresję mają zwykle problemy z odpornością organizmu. W takim wypadku powstawanie chorób somatycznych jest również częste. U chorego mogą rozwijać się także choroby dermatologiczne, w tym takie, które prowadzą do łysienia. Pogarszanie się nastroju może nasilać tempo wypadania włosów.

Powiązania psychiki i działania organizmu są znane od dawna. Jednak nie zawsze lekarze zajmując się somatycznymi przypadłościami pacjenta biorą pod uwagę stan jego duszy. Całościowe ujęcie chorego może dać mu szansę na sprawniejsze pokonywanie trudności i widoczne efekty leczenia somatycznego. Poprawa stanu psychicznego ma również bardzo duże znaczenie dla motywacji do leczenia objawów somatycznych. Całościowa pomoc choremu może dawać lepsze efekty leczenia, niż zajmowanie się tylko jedną dolegliwością.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Arleta Balcerek
Następny artykuł: Wzrost a depresja
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza