Trwa ładowanie...

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów po ciąży to problem dość częsty u wielu kobiet. Jednak, jak większość zmian po porodzie, jest to jedynie tymczasowe zmartwienie, z którym możesz poradzić sobie sama, bez wizyty u dermatologa czy stosowania specjalnych rozwiązań farmakologicznych. Utrata włosów po porodzie dotyczy od 4 do 50 proc. ciężarnych kobiet. Dzieje się tak, ponieważ w okresie ciąży wzrost hormonów blokuje wypadanie włosów, zaś po urodzeniu dziecka hormony wracają do normy, co powoduje ubywanie włosów i powrót do „normalnego” stanu.

Zobacz film: "Jak przetrwać połóg?"

spis treści

1. Przyczyny wypadania włosów po ciąży

Kondycja włosów
Kondycja włosów

Podczas mycia włosów należy masować głowę szamponem przez kilka minut, tak aby składniki odżywcze mogły...

zobacz galerię

U kobiety około 90% włosów rośnie, a pozostałe są w spoczynku. Co ciekawe, włosy odpoczywają, pozwalając rosnąć innym na ich miejscu - jest to naturalny proces regeneracji mieszków włosowych. W okresie ciąży włosy mogą być osłabione, a w konsekwencji dochodzi ich utraty. Najgorzej sytuacja wygląda po urodzeniu dziecka. Po porodzie, w okresie od jednego do pięciu miesięcy, pojawia się łysienie telogenowe. Polega na tym, że włosy intensywnie wypadają, ponieważ cebulki włosowe odradzają się.

Na szczęście, wypadające włosy po porodzie to problem tymczasowy. Przy stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji i diety, powstają nowe cebulki, z których wyrastają włosy. Warto jednak pamiętać, że ciało każdej kobiety zachowuje się inaczej podczas ciąży. Oznacza to, że po porodzie niektóre kobiety mogą stracić więcej włosów niż inne.

Utrata włosów może być spowodowana zmianą w poziomie estrogenu w organizmie kobiety. Wypadanie włosów jest spowodowane również:

 • poronieniem lub urodzeniem martwego dziecka,
 • aborcją,
 • niestabilnością hormonalną,
 • występowaniem tocznia rumieniowatego.

Aby zapobiec wypadaniu włosów, warto podjąć odpowiednią profilaktykę i obserwować skórę głowy, zwracając uwagę na włosy.

2. Sposoby na wypadanie włosów po porodzie

Gdy wypadają włosy, ważne jest zdrowe odżywianie, bogate w warzywa i owoce, zawierające antyoksydanty. Warto dołączyć do diety po ciąży niektóre suplementy, takie jak: witamina B kompleks, biotyna, witamina C i cynk. Najważniejsze zalecenia dla twoich włosów podczas ciąży i po porodzie:

 • skontaktuj się z lekarzem,
 • unikaj stylizacji i lakierowania włosów,
 • jedz zdrowe posiłki,
 • dieta powinna być bogata w mięso, drób, ryby, jaja, owoce morza, ponieważ zawierają cynk, żelazo i miedź,
 • przy kłopotach z włosami polecane są gruboziarniste kasze, razowe pieczywo i makarony, niełuskany ryż - te produkty zawierają dużo cennej dla włosów witaminy B1,
 • używaj szamponów i odżywek do włosów z biotyną i krzemionką,
 • wcieraj w skórę głowy ampułki wzmacniające, bo zawierają składniki regenerujące i odżywiają cebulki, zawartość ampułek wcieraj co 2-3 dni,
 • zrób maseczkę z oleju rycynowego, pogrzej i następnie intensywnie wmasuj w skórę głowy,
 • delikatnie rozczesuj suche włosy,
 • używaj grzebienia z delikatnymi zębami,
 • nie szarp włosów, lakieruj i poddawaj stylizacji - zaraz po ciąży,
 • używaj suszarki, tylko kiedy jest to konieczne.

Ciąża zmienia całe ciało. Wiele kobiet doświadcza bujnego wzrostu i pogrubienia włosów, podczas gdy inne zauważają, że piękne loki stały się matowe i bez życia.

Włosy są pierwszą oznaką zdrowia. Kobiety cierpiące z powodu ciężkich, porannych mdłości lub złych nawyków żywieniowych, powinny patrzeć na swoje włosy i obserwować siebie. Niedobór żelaza może prowadzić do suchych, łamliwych włosów, które łatwo wypadają. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w swoich włosach, idź do lekarza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.