Trwa ładowanie...

Wyniki cytologii – negatywne wyniki, leczenie

Kobiety powinny regularnie się badać, by monitorować stan swojego zdrowia. Co zrobić, gdy wyniki nie są w normie?

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

spis treści

1. Wyniki cytologii – dlaczego powinno się je robić?

Cytologia jest jednym w ważniejszych badań, które powinno się robić raz w roku. Jego ranga jest tak wysoka, ponieważ wyniki cytologii mogą wykazać nieprawidłowości zachodzące w naszym organizmie. Ceniona jest zwłaszcza dlatego, że dzięki niej można wykryć wczesne stadium raka szyjki macicy. Taki stan rzeczy ma same zalety: nowotwór jest wykrywany wtedy, kiedy nie powoduje jeszcze żadnych dolegliwości i, co najważniejsze, jest całkowicie wyleczalny. Ponadto wynik cytologii może pokazać stany zapalne wraz z określeniem ich przyczyny.

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich
Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich [8 zdjęć]

Choroba, który budzi strach u większości z nas. Okazuje się, że wiele wczesnych objawów nowotworów łatwo...

zobacz galerię

Wyniki cytologii są ściśle związane z oceną, a także interpretacją zmian w obrębie morfologii, którą należy jeszcze w sposób prawidłowy zakwalifikować. Na tej podstawie lekarz orzeka o leczeniu, a także zleca w odpowiednim terminie powtórzenie badania.

Najczęściej korzysta się przy interpretacji wyników z klasyfikacji Betkesda. Jest to metoda opisowa, która uznawana jest za jedną z dokładniejszych.

2. Wyniki cytologii – negatywny wynik

Złe wyniki cytologii to jeszcze nie powód do zmartwień. Jest to tylko sygnał, że powinno się zrobić inne badania, dokładniejsze. Robi się je w celu potwierdzenia lub wykluczenia zmian nowotworowych w organizmie.

Najczęściej ignorowane symptomy raka
Najczęściej ignorowane symptomy raka [6 zdjęć]

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Cancer Research w Wielkiej Brytanii ponad połowa dorosłych...

zobacz galerię

Ustalenie, na podstawie wyników cytologii, czy dalsze badania są potrzebne jest kluczowe. Dodatkowe pomiary umożliwiają (w razie potrzeby) podjęcie decyzji o szybkim leczeniu, które zwiększa szansę na przywrócenie całkowitej równowagi w organizmie i wyleczenie.

Może zdarzyć się tak, iż wyniki cytologii nie są jednoznaczne. Wówczas lekarz zaleca powtórzenie badania nawet dwa razy. Wtedy kontrola stanu organizmu powinna być wykonana dwa razy w roku. Zwykle powtórne wyniki cytologii poprzedza leczenie stanu zapalnego, a także wykonaniem innych, dodatkowych badań, na przykład na obecność HR HPV.

Zły wynik cytologii należy powtórzyć.
Zły wynik cytologii należy powtórzyć.

Jeśli wyniki cytologii jednoznacznie wskazują na zmiany nowotworowe, wówczas dla upewnienia się wykonywane jest dodatkowe badanie – kolposkopia. Polega ono na bardzo dokładnym obejrzeniu szyjki macicy, na dość dużym powiększeniu. Co ciekawe, podczas oględzin szyjka jest przemywana specjalnym roztworem. Chore komórki zabarwiają się na specyficzny kolor, dzięki czemu specjalista w łatwy sposób może stwierdzić, czy kobieta boryka się ze zmianami rakowymi i gdzie one występują. Wówczas właśnie te zmienione chorobowo miejsca są badane pod kątem histopatologicznym.

Na podstawie tych wszystkich badań,  w tym wyników cytologii, dobiera się odpowiednie leczenie. Warto w takiej sytuacji zrobić także ogólne badania stanu organizmu, w tym krew, mocz, a także USG narządów rodnych i brzucha. Lekarz może także zalecić cystoskopię, rektoskopię, a nawet RTG klatki piersiowej.

3. Wyniki cytologii – leczenie

Wyniki cytologii pozwalają zdiagnozować raka w bardzo wczesnym stadium, tak zwanym stadium 0. Wówczas polecanymi sposobami leczenia jest: chirurgia laserowa, kriochirurgia, usunięcie za pomocą pętli diatermicznej lub elektrycznej, a także chirurgii konizacyjnej. Wyboru metody leczenia dokonuje lekarz w porozumieniu z pacjentką, bowiem zależy on od jej wieku, a także chęci posiadania potomstwa. Dużo poważniejsze kroki podejmuje się, gdy rak jest na zaawansowanym stadium i szansa na jego wyleczenie zależy właśnie od momentu, kiedy został wykryty. Warto zatem zwracać uwagę na wyniki cytologii, by wszelkie zmiany zauważać od razu.  

Następny artykuł: Cytologia grupa 2

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.