Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Wymiotowanie krwią – przyczyny i leczenie

Wymiotowanie krwią to bardzo poważny objaw, którego nigdy nie wolno lekceważyć. I choć nie musi wiązać się z poważną chorobą, w każdej sytuacji wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. Co może sugerować wymiotowanie krwią?

Zobacz film: "5 typów bólu brzucha, których nie można lekceważyć"

spis treści

1. Wymiotowanie krwią – co może je wywołać?

Wymioty zawsze w pewnym stopniu są niepokojący objawem, który wymaga zachowania czujności. Mogą być związane m.in. z zatruciem pokarmowym, nadużyciem alkoholu, stresem, wczesną ciążą, zatruciem lekami, chorobami błędnika czy chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej poprzedzone są nudnościami, mogą im też towarzyszyć takie objawy jak: bladość skóry, nadmierna potliwość, dreszcze, przyśpieszone bicie serca. Zależnie od przyczyny, mogą im towarzyszyć: gorączka, migrena, ból brzucha.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Najczęściej sami podejrzewamy, co mogło wywołać dolegliwość. Czujność powinny jednak wzbudzić nawracające wymioty, pojawiające się rano lub bez uchwytnej przyczyny. Wymiotowanie żółcią też stanowi powód do niepokoju. W takich sytuacjach konsultacja z lekarzem jest niezbędna.

Natychmiastowej porady lekarskiej wymaga wymiotowanie krwią. Zauważając je, trzeba od razu kierować się na izbę przyjęć szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe.

2. Wymiotowanie krwią – przyczyny

Wyróżnia się krwiste wymioty i wymioty fusowate. Jeśli w wymiocinach znajduje się duża ilość świeżej krwi lub jej skrzepy, wówczas mówi się o krwistych wymiotach. Ich przyczyną może być pękniecie żylaków przełyku, np. w przebiegu marskości wątroby. Są też typowe dla zespołu Mallory'ego-Weissa, który powstaje, gdy dochodzi do nawracających i długotrwałych wymiotów, mogących prowadzić do pęknięcia błony śluzowej przełyku. Choroba ta często dotyczy osób nadużywających alkoholu. Może też pojawić się po chemioterapii.

Krew w wymiocinach przypominająca fusy po kawie o brunatnym zabarwieniu może pochodzić z dwunastnicy lub żołądka, gdzie po dostaniu się pod wpływem stężonego kwasu solnego hemoglobina ulega konwersji do hematyny. Wywołać je mogą takie choroby jak: wrzody żołądka i dwunastnicy, żylaki dna żołądka, krwotoczne zapalenie żołądka czy rak żołądka.

6 wczesnych objawów raka żołądka
6 wczesnych objawów raka żołądka [7 zdjęć]

To jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych. Na świecie notuje się blisko milion zachorowań

zobacz galerię

Z kolei kwawienie z przełyku jest najczęściej intensywne. Krew w treści pokarmowej jest dobrze widoczna – daje się zauważyć jej ciemnowiśniowe skrzepy.

Wymiotowanie krwią świadczyć może również o masywnym krwawieniu z żołądka. Nasuwa też podejrzenie połknięcia ostrego przedmiotu, która rani przełyk.

Jeśli krwi w treści pokarmowej jest niewiele, mogą one świadczyć o podrażnieniu błony śluzowej przełyku lub żołądka, np. w wyniku wcześniejszych wymiotów. Taka sytuacja może pojawić się u kobiet w I trymestrze ciąży.

3. Wymiotowanie krwią – pierwsza pomoc

Zauważenie krwi w wymiocinach wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem. Pomoc musi przybyć natychmiast w sytuacji, gdy wymiotowanie krwią jest bardzo intensywne. Wówczas potrzebne może się okazać przetoczenie krwi.

W określonych sytuacjach niezbędne jest wykonanie badania endoskopowego, które nie tylko pomaga ustalić przyczynę krwawienia, ale też pozwala na jego zatamowanie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza