Trwa ładowanie...

Wyglądało jak zwykłe siniaki. Pod skórą dzieci znaleziono larwy tasiemca

Rodzeństwo miało na ciele zagadkowe guzki i siniaki. Okazało się, że pod ich skórą żyją larwy tasiemca, które dostały się do organizmu wraz z niedogotowaną wieprzowiną.

Zobacz film: "6 powodów, przez które na twoim ciele pojawiają się siniaki"

1. Siniaki i guzki nie były efektem pobicia

Dwoje dzieci przyjęto do szpitala w Chinach z podejrzanie wyglądającymi siniakami i guzkami. Podobne zmiany na ciele miał zarówno 3-letni chłopiec, jak i jego roczna siostra, a najwięcej stwierdzono ich na nogach.

Na początku nie było jasne, co im dolega, więc zlecono dokładniejsze badania, w tym morfologię. Wang XiangFeng, pediatra z chińskiego szpitala Shenzhen Third People’s w rozmowie z AisaWire wyjaśnia, że badania krwi wykazały podwyższoną liczbę białych krwinek. Podobnie jak u dziewczynki, było też u jej brata - wygląd siniaków i guzków oraz ich umiejscowienie na ciele sugerował, że przyczyna dolegliwości jest ta sama.

W ciele dzieci stwierdzono obecność tasiemca
W ciele dzieci stwierdzono obecność tasiemca (Facebook)

Przy okazji pogłębionych analiz, ku zaskoczeniu lekarzy odkryto, że pod skórą dzieci znajdują się larwy tasiemca. Pediatrzy byli pewni już, że to właśnie je należy winić za zmiany na ciele w postaci guzków i siniaków. Nie od razu z larw wyrastają tasiemce, które powodują szkody dla organizmu, więc trzeba było szybko działać.

2. Jak larwy tasiemca dostały się pod skórę?

Taenia solium – tasiemiec wieprzowy, który znajdował się w ciele dzieci, był przyczyną wszystkich dolegliwości. Rodzeństwo niezwłocznie poddano leczeniu lekami przeciwpasożytniczymi, a ich stan jest monitorowany. Jaja tasiemca dostały się do organizmów dzieci wraz z niedogotowaną wieprzowiną, którą w Chinach je się niemal codziennie. Świnia, która zjada jajeczka tasiemca, staje się jego nosicielem. Po zjedzeniu jaj rozwijają się z nich larwy.

Jaja tasiemca mogą znajdować się w surowej wieprzowinie
Jaja tasiemca mogą znajdować się w surowej wieprzowinie (iStock)

Jaja tasiemca są obecne w środowisku i mogą również dostać się do naszego układu pokarmowego wraz z nieumytymi wcześniej owocami czy warzywami, dlatego ważna jest odpowiednia higiena przygotowywania posiłków.

Tasiemiec może wyrządzić w organizmie wiele szkód, atakując różne narządy i ośrodkowy układ nerwowy, co może powodować chociażby problemy ze wzrokiem.

Najczęstszymi objawami tego, że znajduje się w organizmie są: anemia, bóle brzucha, biegunka, czasem zaparcia, apatia oraz utrata apetytu. W przypadku kiedy rozpoznasz te objawy u siebie, zgłoś się do lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza