Trwa ładowanie...

Wycofanie z obrotu leku BDS N. Decyzja GIF

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu serii leków BDS N. To zawiesina do nebulizacji. Decyzja została podjęta na wniosek pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego. Dlaczego lek ma zniknąć z aptek?

Zobacz film: "6 razy zdiagnozowali astmę. Okazało się, że to rak"

1. Decyzja o wycofaniu leku BDS N

Pełnomocnik podmiotu odpowiedzialnego Apotex Europe B.V. (Holandia) złożył wniosek do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego o wycofanie serii leku BDS N. Powodem jest potwierdzenie przekroczenia zawartości zanieczyszczeń. Ta wada jakościowa jest na tyle poważna, że lek należy wycofać z obrotu.

Serie leku wycofane z obrotu:

BDS N (Budesonidum), zawiesina do nebulizacji, 0,125 mg/ml

numer serii: 1030318, data ważności 28.02.2021

BDS N (Budesonidum), zawiesina do nebulizacji 0,5 mg/ml

  • numer serii: 061218, data ważności 31.03.2021
  • numer serii: 061318, data ważności 31.03.2021

Decyzja o wycofaniu ma rygor natychmiastowej wykonalności.

2. Zastosowanie leku BDS N

Preparat leczniczy BDS N należy do grupy glikokortykosteroidów. Stosowany jest w leczeniu astmy oskrzelowej, gdy zastosowanie inhalatorów proszkowych lub ciśnieniowych jest niewystarczające lub niemożliwe.

BDS N ma też zastosowanie w leczeniu pseudokrupu i zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Wcześniej Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu innego leku w postaci zawiesiny do nebulizacji - Benodilu

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza