Trwa ładowanie...

Lek Megalia wycofany z obrotu. GIF podjął decyzję

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu leku wspomagającego apetyt Megalia (Megestroli acetas). Lek jest wykorzystywany do leczenia choroby u dzieci o łagodnym i umiarkowanym przebiegu.

1. Lek Megalia wycofany z obrotu

18 czerwca do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął wniosek podmiotu odpowiedzialnego o wycofanie z obrotu produktu leczniczego Megalia. Podjęto decyzję o wycofaniu wszystkich serii będących w obrocie w związku z otrzymaniem wyników poza specyfikacją w parametrze czystość mikrobiologiczna. Badania przeprowadzono w Narodowym Instytucie Leków.

Wycofanie dotyczy leku Megalia (Megestroli acetas) 40 mg/ml, zawiesina doustna, 240 ml. Z aptek wycofano wszystkie serie leku. Podmiot odpowiedzialny Vipharm S.A. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim.

Zobacz film: "Czy suplementy wzmocnią odporność?"

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Wycofany lek stosowany jest w przypadkach braku apetytu u dzieci lub, wspomagająco, przy leczeniu nowotworów (Getty Images)
Wycofany lek stosowany jest w przypadkach braku apetytu u dzieci lub, wspomagająco, przy leczeniu nowotworów (Getty Images)

2. Megalia - lek na brak łaknienia

Zawiesina Megalia posiada wskazanie do stosowania w leczeniu braku łaknienia lub utraty masy ciała będącej wynikiem choroby nowotworowej albo AIDS.

Przypomnijmy, że w tym roku GIF już dwukrotnie wydawał decyzje wycofujące konkretne serie tego leku. Za każdym razem przyczyna była taka sama: zanieczyszczenia.

3. Co mają zrobić pacjenci?

Wszyscy, którzy posiadają lek, powinni go zutylizować lub oddać do apteki. Odradza się dalsze przyjmowanie zawiesiny.

Zobacz też: Kolejne wycofanie leku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

GIF zdecydował się na wycofanie ze względu na stwierdzone zanieczysczenie mikrobiologiczne
GIF zdecydował się na wycofanie ze względu na stwierdzone zanieczysczenie mikrobiologiczne (East News)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza