Trwa ładowanie...

Wyciąg z kory figowej i jego właściwości łagodzące ból

Nigdy nie wiadomo, gdzie w naturze można znaleźć coś o cudownych uzdrawiających mocach, a wyciąg z drzewa figowego z pewnością do takich należy - eliminuje ból bez skutków ubocznych, jakie powodują leki chemiczne.

Według nowego badania wyciąg z kory figowca (Ficus platyphylla) znaleziony w tropikalnych obszarach Afryki może być kluczem do łagodzenia bólu i zmniejszenia stanu zapalnego bez stosowania uzależniających leków.

Naukowcy z Nigerii i Niemiec ocenili zdolność wyciągu z fig do podniesienia progu bólu poprzez poddanie myszy laboratoryjnych serii nieprzyjemnych testów, w tym umieszczenie ich na gorącej płycie i traktowanie ich uderzeniami ładunku elektrycznego.

Badania wykazały, że po otrzymaniu wyciągu z kory figowca myszy były w stanie wytrzymać ból znacznie dłużej niż te, którym wyciągu nie podano.

Aby dowiedzieć się, jak ten ekstrakt faktycznie działa na ból, naukowcy przeprowadzili również badania in vitro, a wyniki okazały się fascynujące.

Odkryli, że może on wiązać się z receptorami opioidowymi w mózgu - w rzeczywistości tymi samymi, na które morfina i endorfiny działają w celu hamowania sygnałów bólowych.

Ponadto ma on zdolności do hamowania enzymu o nazwie COX-2, który jest odpowiedzialny zarówno za ból, jak i stan zapalny. Jest to dokładnie ten sam mechanizm, dzięki któremu NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne o silnym działaniu, wydawane na receptę) łagodzą ból.

Różnica jednak polega na tym, że stosowanie NLPZ niesie ze sobą duże ryzyko związane z szeroką gamą skutków ubocznych.

Nigeryjczycy od wieków używają wyciągu z kory drzewa figowego do leczenia bólu, stanów zapalnych, depresji, psychoz, a nawet epilepsji. Jest również stosowany w leczeniu malarii, oraz łagodzeniu bólów brzucha.

Obecnie na całym świecie występuje około 800 gatunków drzew Ficus, ale badanie to przeprowadzono tylko na jednym konkretnym gatunku rosnącym w Afryce. Więc jeśli w swoim ogródku hodujesz drzewo figowe, prawdopodobnie z jego kory nie uzyskasz wyciągu o takich właściwościach, ale możesz cieszyć się smakiem pysznych owoców, bogatych w błonnik i witaminy.

Niestety badania nad tym ekstraktem są na tyle nowe, że nie jest on jeszcze dostępny w formie suplementu. Podobne właściwości ma wyciąg z kory sosny, który jest również silnym przeciwutleniaczem. Jak dowodzą badania, łagodzi on bóle mięśni, bóle menstruacyjne oraz różne problemy z krążeniem. Jest również dostępny w formie suplementu.

Artykuł Sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza