Trwa ładowanie...

Wybrano słowo roku 2018. To przymiotnik

Naukowcy z Oxford English Dictionary każdego roku wybierają słowo, które w danym momencie najlepiej ów rok charakteryzuje. Ma za zadanie oddawać nastroje społeczne i symbolizować kierunek, w którym zmierza ludzkość.

1. Minione słowa roku

W poprzednich latach jako słowa-klucze wybrano: w 2012 roku – GIF, w 2013 – selfie, w 2014 – vape (w nawiązaniu do e-papierosów), a w 2015 roku - face with the tears of joy (emotikon płaczący ze śmiechu).

Rok 2017 okrzyknięto rokiem słowa youthquake, które w języku angielskim stanowi grę słów oznaczających młodość i trzęsienie ziemi. Miało to być symboliczne podsumowanie burzliwego w polityce i zmiennego w nastrojach społecznych roku 2017 w Wielkiej Brytanii. Zmiany kulturowe aktywowały młodych ludzi, którzy zwykle trzymali się z dala od polityki i problemów społecznych.

Zobacz film: "Kolor twojego języka zdradzi, na co chorujesz"

W Polsce również wybiera się słowo roku od kilku lat, począwszy od roku 2011. W tym celu organizowane jest głosowanie on-line, a wydarzeniu patronuje Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W styczniu 2019 zostanie ogłoszone, jakie słowo wygrało najnowszą edycję.

2. Toksyczny rok 2018

Słowo roku 2018 to przymiotnik "toksyczny". Wybór nie był łatwy. Jednak ostatni rok przyniósł wysyp słowa na wielu płaszczyznach, począwszy od ekologii, a na toksycznych związkach kończąc.

W wyszukiwarki internetowe w roku 2018 najczęściej w zestawieniu z przymiotnikiem ”toksyczny” wpisywano następujące hasła: chemikalia, toksyczne substancje, gazy, środowisko, mężczyźni, toksyczne relacje, odpady, algi i powietrze.

Wybór słowa roku 2018 nie był prosty. Jednak językoznawcy i socjolingwiści po dogłębnych analizach zdecydowali, jakie słowo najlepiej oddaje klimat ostatnich 12 miesięcy. Badania prowadzono na przestrzeni bieżącego roku zarówno analizując hasła wpisywane do wyszukiwarek, jak również obserwując doniesienia prasowe i zachowania społeczne oraz sposoby komunikacji międzyludzkiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza