Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie powodem stresu

Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne (ang. American Psychological Association; APA) dowodzą, że wybory prezydenckie w USA są stresujące dla ponad połowy dorosłych Amerykaninów, bez względu na przynależność do partii politycznej.

Wybory prezydenckie stanowią stresogenny czynnik dla większości obywateli
Wybory prezydenckie stanowią stresogenny czynnik dla większości obywateli (123RF)

„Widzimy, że bez znaczenia jest to, czy należysz do partii demokratów czy republikanów. Większość Amerykaninów twierdzi, że wybory prezydenckie wywołują u nich stres” – powiedział Lynn Bufka, dyrektor wykonawczy do spraw badań i praktyki politycznej APA.

 „Stres dotyczący wyborów jeszcze bardziej pogarszają komentarze, historie, zdjęcia i filmy pojawiające się w mediach. Mogą one zwiększać niepokój i frustrację obywateli, zwłaszcza te komentarze, które nastawione są wrogo do danej partii” – dodaje Bufka w publikacji prasowej.

Można zminimalizować te stresogenne dla obywateli czynniki, jednak można to uzyskać tylko dzięki zmniejszeniu ekspozycji medialnej na temat wyborów i unikanie dyskusji politycznych” – sugeruje Stowarzyszenie.

18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres
18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres [18 zdjęć]

Wsparcie bliskiej osoby w sytuacji, kiedy odczuwamy silne napięcie nerwowe daje nam ogromny komfort

zobacz galerię

Ogólnie rzecz biorąc, 52 procent Amerykanów w wieku 18 lat i starszych powiedziało, że wybory generalnie są dość bardzo znaczącym źródłem stresu.

Badanie wykazało również, że 38 procent badanych stwierdziło, że dyskusje polityczne i kulturowe w mediach społecznościowych powodują u nich stres. Ponad połowa tych, którzy korzystają z social media uznało, że wybory są dla nich bardziej stresogennym czynnikiem w porównaniu do osób, które nie korzystają z mediów społecznościowych.

Mężczyźni i kobiety jednakowo odczuwali ten stres, różnice były tylko między pokoleniami.

Tylko 45 procent uczestników badania, urodzonych od 1965 do 1980 roku poinformowało, żę stresują ich wybory. Natomiast wśród młodzieży, stres wynikający z wyborów dotykał 60 procent badanych.

8 symptomów, że jesteś bardziej zestresowana, niż myślisz
8 symptomów, że jesteś bardziej zestresowana, niż myślisz [8 zdjęć]

Stres może przyczynić się wystąpienia problemów z podjęciem decyzji. Badania naukowe prowadzone na szczurach

zobacz galerię

Ponadto 56 procent społeczności, urodzonych w 2000 roku i połowa z wyżu demograficznego przyznała, że wybory są dość znacznym powodem do stresu.

Aby uniknąć tego rodzaju stresu APA ma kilka rad dla obywateli. Po pierwsze należy robić sobie regularne dłuższe przerwy od natłoku informacji płynących z mediów społecznościowych. Poza tym, APA radzi, aby poświęcić trochę czasu dla siebie, zapominając przez chwilę o polityce. Należy wtedy spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, pójść na spacer czy robić cokolwiek, co nas cieszy.

Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne sugeruje też unikania dyskusji politycznych, co może prowadzić do konfliktów i kolejnego stresu. Należy być świadomym tego, jak często omawia się problemy polityczne z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami.

Samo martwienie się o wynik wyborów nic nie daje. Zamiast denerwować się samotnie, można dołączyć do lokalnej organizacji na rzecz partii politycznej zgodnej z własnymi poglądami.

Choć tak prawdę, uwieńczeniem nerwów dotyczących wyborów jest oddanie głosu. To jedyna aktywność, którą możesz zrobić aby przyczynić się do ukojenia swoich nerwów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza