Trwa ładowanie...

Wszczepili pacjentce bioimplant. Nowatorski zabieg w Polsce

To pierwszy taki zabieg w Polsce. Lekarzom ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny udało się wszczepić bioimplant chrząstki rzepki. Pacjentka czuje się dobrze i jest już w czasie rehabilitacji. Do pełnej sprawności powinna wrócić po ok. 6 tygodniach.

1. Pionierska operacja

Dwie nowatorskie operacje rekonstrukcji syntetyczno-biologicznej chrząstki rzepki wykonał dr Grzegorz Sobieraj, ortopeda ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny. To na jego prośbę zarejestrowano w Polsce nowoczesny implant.

Został on wykorzystany w połączeniu z biomateriałem – polietylenem o wysokiej masie i niskiej ścieralności oraz kwasem hialuronowym, który naturalnie występuje w chrząstce stawowej. - Jego obecność stymuluje otaczającą tkankę do integrowania się naturalnej chrząstki z biowszczepem - wyjaśnia dr Grzegorz Sobieraj ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.

Zobacz film: "5 nawyków, które niszczą kolana"

2. Zalety bioimplantu

Nowoczesny implant nie tylko przyspiesza leczenie, ale także skraca okres rehabilitacji po zabiegu. Co ważne, pacjent nie odczuwa ograniczenia ruchomości w stawie, a po przebytej rehabilitacji może obciążać kolano, np. ćwicząc. Warunkiem jego wszczepienia było jedynie usunięcie uszkodzenia chrząstki stawowej i odpowiednie dopasowanie.

Wszczepienie bioimplantu to pierwszy taki zabieg w Polsce
Wszczepienie bioimplantu to pierwszy taki zabieg w Polsce (szpital-brzeziny.pl)

- Ubytki chrząstki stawowej na rzepce są niezwykle trudnymi w leczeniu rekonstrukcyjnym schorzeniami ortopedycznymi. Nierzadko po przeprowadzonych procedurach rekonstrukcyjnych dochodzi do wtórnego uszkodzenia ze względu na to, że powstają one w wyniku przeciążeń związanych z nieprawidłową budową stawu - wyjaśnia dr Grzegorz Sobieraj.

Napój, który poprawi kondycję stawów
Napój, który poprawi kondycję stawów [6 zdjęć]

Odczuwasz dyskomfort podczas chodzenia, wstawania z łóżka czy zwykłego poruszania się? Problem będzie

zobacz galerię

Zdarza się, że w przypadku braku długotrwałych pozytywnych efektów zabiegu chirurgicznego, lekarze rozkładali ręce. Jedynym wyjściem było czekanie na dalsze niszczenie stawu tylko po to, by móc przeprowadzić zabieg wymiany naturalnego na sztuczny.

Zabieg wykonany w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny daje szansę na to, że podobne sytuacje nie będą mały miejsca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza