Trwa ładowanie...

Wszczepienie implantu zęba - wskazania i przeciwwskazania

Wszczepienie implantu zęba pozwala na odtworzenie zęba, który nie tylko dobrze wygląda, ale również prawidłowo spełnia swoją funkcję. Tytanowy implant osadza się w kości szczęki lub żuchwy, która z czasem odbudowuje się wokół niego. Samo wszczepienie implantu nie zastępuje brakującego zęba, dlatego też niezbędne jest wykonanie odbudowy protetycznej, czyli wstawienie protezy, korony lub mostu.

spis treści

1. Wskazania i przeciwwskazania do wszczepienia implantu zęba

Wszczepienie implantu dentystycznego możliwe jest niemal u każdego pacjenta. Głównym wymogiem umożliwiającym przeprowadzenie tego zabiegu są zdrowe dziąsła i przyzębie a także wystarczająca ilość kości. U osoby posiadającej zbyt małą ilość kości implant byłby niestabilny. Osoba decydująca się na implanty stomatologiczne musi liczyć się z koniecznością regularnych wizyt u stomatologa oraz szczególnego dbania o higienę jamy ustnej.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Implant zęba
Implant zęba

Zdjęcie rentgenowskie pacjenta z implantem zęba.

zobacz galerię

Zabieg implantologiczny może nie być wskazany:

  • u osób nadużywających alkoholu – alkohol spowalnia proces gojenia się przyzębia;
  • u nałogowych palaczy – palenie papierosów również hamuje gojenie ran;
  • u osób cierpiących na paradontozę, czyli choroby przyzębia – należy je wyleczyć przed zabiegiem, inaczej efekt będzie krótkotrwały;
  • u osób z osłabioną odpornością (cierpiące na choroby autoimmunologiczne, przyjmujące sterydy lub poddawane radioterapii);
  • u osób cierpiących na bruksizm, czyli patologiczne starcie zębów.

2. Na czym polega wszczepienie implantu zęba?

Zabieg implantacji zęba wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest on bezbolesny i w zależności od ilości wszczepianych implantów może trwać od pół godziny do 2 godzin. Implant wprowadzany jest, w tzw. łoże kostne, przygotowane za pomocą specjalnego wiertła. Jeśli implant jest prawidłowo wstawiony i stabilny, rana zostaje zaszyta. Implant nie jest widoczny w jamie ustnej, gdyż zasłania go błona śluzowa. Po 2 tygodniach zdejmuje się szwy. Przez 3 miesiące (dla implantów w żuchwie) lub 6 miesięcy (dla implantów w szczęce) trwa proces osteointegracji, kiedy tkanka kostna nabudowuje się wokół implantu. Po upływie tego czasu implant zostaje odsłonięty, po czym wkręca się w niego śrubę gojącą. Po kolejnych 2 tygodniach można wstawić ostateczne uzupełnienie protetyczne.

3. Jak dbać o implant?

Osoba po zabiegu implantologicznym powinna zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. W jej zakres wchodzi mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie i stosowanie nici dentystycznej. Niezwykle ważne są również regularne wizyty u stomatologa (co pół roku), a także usuwanie kamienia nazębnego. Zaniedbanie higieny jamy ustnej może prowadzić do zapalenia dziąsła wokół implantu, zaniku kości, a w konsekwencji do odsłonięcia implantu.

Wszczepienie implantu zęba jest bezpiecznym zabiegiem, który kończy się sukcesem w 98% przypadków. Implant może służyć całe życie, jeśli tylko przestrzega się podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Tomasz Makos
Następny artykuł: Odbudowa kości
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza