Trwa ładowanie...

Wstrzemięźliwość seksualna

Wstrzemięźliwość seksualna to jedna z najstarszych metod zapobiegania ciąży. Polega na powstrzymaniu się od stosunku w czasie dni płodnych kobiety, których wyliczanie opiera się na tzw. kalendarzyku małżeńskim. Wstrzemięźliwość seksualna jest krytykowana przez wielu zwolenników nowoczesnej antykoncepcji ze względu na swą doraźność i ograniczenie we współżyciu.

Zobacz film: "Wygląd a seks"

spis treści

1. Powody stosowania przez pary wstrzemięźliwości seksualnej

Istnieje kilka powodów, dla który pary powstrzymują się od współżycia w okresie dni płodnych partnerki. Po pierwsze wiele kobiet nie chce stosować tabletek antykoncepcyjnych (uważają, że będzie to miało negatywny wpływ na ich zdrowie), choć wiedzą, że jest to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji. Wiele z nich odczuwa także duży dyskomfort, używając wkładek domacicznych lub krążków dopochwowych. Stosowanie ich odbiera im przyjemność z kontaktów seksualnych. Istnieje także duża grupa mężczyzn, która wzbrania się przed używaniem prezerwatyw, ponieważ sprawiają im one duży dyskomfort, a stosunek seksualny nie przynosi prawdziwej przyjemności.

2. Wstrzemięźliwość seksualna a inne formy antykoncepcji

Wstrzemięźliwość seksualna to jedna z metod antykoncepcji naturalnej. Jej zaletą jest nieinwazyjność oraz bark wpływu na zdrowie kobiety. Wstrzemięźliwość opiera się na unikaniu współżycia seksualnego w okresie dni płodnych kobiety. Jest to jednak metoda krytykowana przez bardzo wiele osób, ponieważ dni płodne nie zawsze występują regularnie, a ich przesunięcie wiąże się z ryzykiem zajścia w ciążę. Dlatego wstrzemięźliwość seksualną nie zawsze uważa się za skuteczną metodę antykoncepcji i zaleca się stosowanie bardziej sprawdzonych form zapobiegania ciąży, takich jak pigułki antykoncepcyjne czy prezerwatywy.

3. Negatywne skutki wstrzemięźliwości seksualnej

Brak ochoty na współżycie u mężczyzn pojawia się niezwykle rzadko, toteż oni najczęściej odczuwają negatywne skutki wstrzemięźliwości seksualnej, gdyż inicjatywa o zaprzestaniu stosunków pochodzi zazwyczaj od kobiet. Skutki wstrzemięźliwości seksualnej wpływają przede wszystkim na stan psychiczny i wzajemne stosunki między partnerami. Oto niektóre z nich:

  • powoduje pobudzenie seksualne,
  • rodzi poczucie dystansu,
  • pozbawia relację małżeńską serdeczności i czułości,
  • może osłabiać wzajemną miłość,
  • rodzi poczucie oschłości, samotności.

Wstrzemięźliwość seksualna to metoda antykoncepcji doraźnej, którą można stosować bez uprzedniego zabezpieczenia. Każda z par powinna się jednak zastanowić, jak długo może regularnie przerywać współżycie na kilka dni w miesiącu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza