Trwa ładowanie...

Wstrząśnienie mózgu – specyfika, objawy, leczenie, powikłania

Avatar placeholder
06.04.2021 18:05

Wstrząśnienie mózgu może być efektem upadku, uderzenia lub innego urazu głowy. Jak objawia się wstrząśnienie mózgu? Jak leczy się wstrząśnienie mózgu i jakie powikłania mogą się pojawić?

spis treści

1. Specyfika wstrząśnienia mózgu

Wstrząśnienie mózgu to krótko trwające zaburzenie pracy mózgu. Przyczyną jest uraz głowy, ale nie dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego. Cechą, która może świadczyć o wstrząśnieniu mózgu, jest utrata świadomości, która może trwać od 15 minut to godziny. Osoba, u której pojawiło się wstrząśnienie mózgu, może mieć problemy z przypomnieniem sobie, co wydarzyło się przed urazem, lub tego, co zdarzyło się tuż po nim.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Wstrząśnienie mózgu nie musi pojawić się po ciężkim wypadku, którego nie byliśmy w stanie przewidzieć. Uraz głowy często zdarza się podczas jazdy na nartach, na rowerze, na rolkach lub na łyżwach. Zdarzyć się może zatem osobom w różnym wieku i dość często odpowiada za niego brak wyobraźni i brawura. Dlatego tak ważne jest, aby chronić głowę przed urazem i zakładać kask ochronny.

2. Objawy wstrząśnienia mózgu

Najczęstszymi objawami wstrząśnienia mózgu, poza utratą świadomości, jest ból głowy, problemy z pamięcią – wspomnienie wydarzeń przed i po urazie głowy – wpatrywanie się w jeden punkt, zaburzenia równowagi, dezorientacja, rozdrażnienie, niewyraźna mowa, a niekiedy także nudności i wymioty.

Wstrząśnienie mózgu to krótko trwające zaburzenie pracy mózgu.
Wstrząśnienie mózgu to krótko trwające zaburzenie pracy mózgu.

3. Leczenie wstrząśnienia mózgu

Kiedy mamy podejrzenie, że u danej osoby nastąpiło wstrząśnienie mózgu, należy pozostawić ją pod opieką lekarską na obserwacji. Warto również wykonać RTG głowy, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Dzięki tym badaniom specjalistycznym wykluczymy lub potwierdzimy uszkodzenie mózgu. Nawet jeżeli osoba poszkodowana nie ma zewnętrznych uszkodzeń, powinna pozostać pod kontrolą. Może bowiem dojść do powikłać w wyniku urazu i wstrząśnienia mózgu.

Objawy, które mogą świadczyć o guzie mózgu
Objawy, które mogą świadczyć o guzie mózgu [7 zdjęć]

Chociaż guz mózgu występuje bardzo rzadko (u 1 proc. społeczeństwa), nie możemy go ignorować. Choroba

zobacz galerię

4. Powikłania związane z krwiakiem

Powikłaniami po wstrząśnieniu mózgu może być krwiak mózgu. Po około 4 tygodniach od urazu może wystąpić wylew w przestrzeni podpajęczynówkowej, który objawia się bardzo silnym bólem głowy. Innym powikłaniem po wstrząśnieniu mózgu są także porażenia mózgu. Charakterystyczne dla wstrząśnienia mózgu objawy mijają same, ale warto zaznaczyć, że zawroty głowy i bóle głowy mogą się utrzymywać przez kolejne miesiące od urazu. Powikłania wstrząśnienia mózgu, opisane powyżej, zdarzają się rzadko, ale nie mniej należy brać je pod uwagę, gdy dojdzie do poważnego urazu głowy. Po wstrząśnieniu mózgu nie powinniśmy się przemęczać i nadwyrężać wzroku, a wszelkie niepokojące objawy, skonsultować z lekarzem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy
Wstrząśnienie mózgu – specyfika, objawy, leczenie, powikłania
Wstrząśnienie mózgu – specyfika, objawy, leczenie, powikłania
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza