Trwa ładowanie...

Wstrząs mózgu - czym jest, jak się objawia i jak go leczyć

Wstrząs mózgu, będący w rzeczywistości wstrząśnieniem mózgu to pourazowa utrata świadomości, po odzyskaniu której pacjent wraca do pełnej sprawności. W większości przypadów spowodowany jest on upadkiem. Jeśli utrata świadomości jest dłuższa niż 15 minut lub są jakieś niepokojące objawy, najprawdopodobniej uraz był poważniejszy i może nieść ze sobą groźniejsze skutki niż wstrząs mózgu. Poza tym pacjent nie pamięta momentu zdarzenia i utraty przytomności. Wstrząs nie zawsze jest groźny, jednak nie należy go lekceważyć.

spis treści

1. Czym jest wstrząs mózgu

Wstrząs mózgu jest najczęściej następstwem urazu głowy lub utraty przytomności na skutek wypadku. Dochodzi do niego na skutek zakłócenia czynności komórek nerwowych wywołanego uderzeniem w głowę, jednak nie powoduje trwałego ich uszkodzenia.

Zobacz film: "Postępowanie z osobą nieprzytomną"

Jeśli wstrząs nastąpił z powodu uderzenia w twardą powierzchnię (na przykład w podłogę lub wannę), a pacjent nie stracił przytomności, należy skontaktować się z lekarzem i zastosować do jego zaleceń. Być może domowe leczenie będzie wystarczające. Jeżeli jednak do urazu doszło na skutek upadku z dużej wysokości, pacjent krwawi, stracił przytomność na dłużej niż dwie minuty lub na zmianę odzyskuje i traci przytomność, należy koniecznie wezwać karetkę.

To samo dotyczy sytuacji, w której dziecko doznało urazu głowy i straciło przytomność. Wskazaniem do natychmiastowego udania się do szpitala jest także kilkakrotne wymiotowanie, silne osłabienie, niezdolność do chodzenia, poważny ból głowy, a także utrata pamięci. Jeśli po dwóch minutach od utraty przytomności pacjent jej nie odzyskał, w żadnym wypadku nie należy go ruszać. Konieczne jest zapobieganie ruchom szyi, by nie doszło do uszkodzenia kręgosłupa. Gdy pacjent chce zwymiotować, należy ostrożnie przekręcić go na bok, bez ruszania głowy. Ważne jest także szybkie wezwanie karetki pogotowia.

Nawet jeżeli osoba poszkodowana nie ma zewnętrznych uszkodzeń, powinna pozostać pod kontrolą. Może bowiem dojść do powikłać w wyniku urazu i wstrząśnienia mózgu.

2. Objawy wstrząsu mózgu

Chcąc określić objawy wstrząsu mózgu, winniśmy najpierw zdefiniować, co to jest. Specjaliści głoszą, iż jest to trwające krótki czas zaburzenie działania mózgu, które raczej nie ma wpływu na jego strukturę. Pojawia się na skutek uderzenia głowy lub głową. Układ nerwowy w takiej sytuacji pozostaje nienaruszony.

Najczęściej wstrząsowi mózgu towarzyszą następujące objawy:

 • utrata przytomności i świadomości po uderzeniu w głowę,
 • konfuzja,
 • mdłości lub wymoty,
 • złe samopoczucie,
 • niewyraźna mowa,
 • zaburzenia widzenia (brak ostrości),
 • utrata pamięci krótkotrwałej – pacjent może nie pamiętać, co działo się tuż przed wypadkiem, w trakcie oraz po nim, ma zaburzoną pamięć. Krótki czas utraty pamięci należy rozumieć jako okres trwający od piętnastu minut do nawet godziny.
 • powtarzanie tego samego zdania kilkakrotnie.

Wstrząs mózgu objawia się także szeregiem objawów ogólnych. Pacjent może odczuwać ból głowy, zaburzenia pracy mięśnia sercowego, zaburzenia oddechu. Osoba, która doznała wstrząśnienia mózgu może również przypatrywać się przez długi czas w jeden punkt, mieć obojętny wyraz twarzy. W wielu przypadkach pojawia się również dezorientacja, rozdrażnienie. Wielu pacjentów przejawia również opóźnione reakcje, widoczne w mowie i ogólnym zachowaniu.

Zobacz także:

3. Badania po wstrząśnieniu mózgu

Po doznaniu urazu pacjent powinien być hospitalizowany i poddany badaniom, które wykluczą inne jednostki chorobowe. Zaleca się także przez kilka tygodni oszczędzający tryb życia, bez podejmowania znacznego wysiłku fizycznego lub przebywania na słońcu.

W czasie wywiadu lekarskiego po wstrząsie mózgu, dla lekarza istotne jest ustalenie odpowiedzi na następujące pytania: jak długo trwała utrata przytomności, jak wyglądał uraz, jakie leki przyjmuje pacjent, czy jest na coś uczulony, czy doznał wcześniej urazu głowy, czy przeszedł jakiekolwiek operacje, a także czy cierpi na zaburzenia krwawienia.

Podczas badania ważna jest ocena funkcji neurologicznych. Lekarz musi ustalić, czy nie doszło do uszkodzenia szyi lub do krwawienia z uszu i nosa. Takie krwawienie wraz z zasinieniem wokół oczu lub za uszami to zwykle oznaka złamań podstawy czaszki.

Aby potwierdzić objawy wstrząsu mózgu należy wykonać szereg badań. Najlepszym sposobem zbadania głowy jest wykonanie tomografii komputerowej głowy, ale w łagodniejszych urazach raczej nie zaleca się tego badania. Zwykle wystarcza 24- albo 48-godzinna obserwacja w domu lub w szpitalu.

Lekarz może zlecić również wykonanie badania RTG głowy, rezonansu magnetycznego. Bagatelizowanie wstrząsu mózgu może prowadzić do poważnych powikłań, np. krwiaka w obrębie mózgu. Po wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych pacjentowi zalecany jest odpoczynek.

4. Powikłania po urazie

Różnego rodzaju powikłania po wstrząsie mózgu mogą się jeszcze utrzymywać przez jakiś czas, nawet do kilku miesięcy. Następstwem wstrząśnienia mogą być bóle i zawroty głowy oraz trudności w koncentracji uwagi. W zależności od siły urazu i predyspozycji jednostki, powikłaniem po wstrząsie mózgu może być wylew lub porażenie. W szczególności u starszych pacjentów dochodzi czasem do wylewu krwi w przestrzeń między mózgiem a oponą twardą. W takich sytuacjach powikłanie może powodować uporczywe dolegliwości bólowe głowy.

Komplikacje po wstrząsie mózgu zasadniczo dzieli się na krótkofalowe i długofalowe. Te pierwsze są częstsze u pacjentów, którzy doznali poważnego urazu głowy.

Do krótkofalowych powikłań zalicza się uporczywy ból głowy, który może utrzymywać się od 1-2 tygodni do kilku miesięcy. Aby się go pozbyć, zwykle wystarczy zażyć łagodny środek przeciwbólowy. Oprócz bólu głowy mogą pojawić się także zawroty głowy, mdłości oraz wymioty. Dolegliwości zazwyczaj ustępują samoistnie. Z kolei długofalowe powikłania po wstrząsie mózgu charakteryzują się długotrwałą utratą pamięci, zaburzeniami psychicznymi i innymi problemami neurologicznymi.

Warto pamiętać, że każdy wstrząs mózgu zwiększa ryzyko doznania kolejnych wstrząsów w przyszłości. W związku z tym, pacjentom po tym urazie lekarze odradzają uprawianie sportów kontaktowych i zalecają unikanie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Wszelkiego rodzaju powikłania po wstrząśnieniu mózgu należy konsultować ze specjalistą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wstrząśnienie mózgu
Wstrząs mózgu to pourazowa utrata świadomości
Wstrząs mózgu to pourazowa utrata świadomości (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza