Trwa ładowanie...

Wsierdzie

Wsierdzie jest to najbardziej wewnętrzna warstwa serca. W zasadzie, wsierdzie stanowi przedłużenie błony wewnętrznej naczyń krwionośnych. Od strony jam serca wsierdzie jest wysłane pojedynczą warstwą nabłonka. Nabłonek ten nazywamy śródbłonkiem, wyściela on również wnętrze wszystkich naczyń krwionośnych (tętnic, żył i naczyń włosowatych).

spis treści

  Głębsza część wsierdzia jest zbudowana głównie z tkanki łącznej. W jego skład wchodzą komórki zwane fibroblastami oraz bardzo duża ilość włókien kolagenowych i sprężystych (wzajemny stosunek tych włókien zmienia się w zależności od warty wsierdzia). W skład wsierdzia wchodzą także komórki mięśni gładkich (miocyty).

  Zobacz film: "Budowa serca - struna rzekoma"

  Wsierdzie przechodzi w śródsierdzie, czyli najgrubszą warstwę serca, zbudowaną głównie z komórek mięśniowych (kardiomiocytów). Na granicy tych dwóch warstw wyróżnia się strefę przejściową, nazywaną warstwą podsierdziową.

  Prawidłowe ukrwienie tej warstwy wymaga odpowiednio długiej fazy rozkurczu serca. Krew wypełniająca komory może uciskać na drobne naczynia warstwy podwsierdziowej i powodować jej niedokrwienie objawiające się bólem wieńcowym.

  Zobacz także:

  Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza