Trwa ładowanie...

Wpływ słodzonych napojów gazowanych na sen

Lek. Mateusz Nawrocki
04.01.2019 10:17

Według Amerykańskich badań osoby, które spożywają regularnie gazowane napoje śpią w nocy nie więcej niż 5 godzin, a to bardzo szkodzi ich zdrowiu.

1. Brak snu i jego konsekwencje

Słodzone napoje są znanym czynnikiem ryzyka chorób serca i cukrzycy. Przeprowadzono badanie, w którym dokonano analizy 19 tysięcy pacjentów i 73 proc. z nich spało pięć lub nawet mniej godzin w ciągu nocy. Co ciekawe, spożywali oni o ponad 20 proc. więcej napojów gazowanych niż osoby, które nie mogły narzekac na problemy ze snem.

''Jak napoje gazowane mogą wpływać na zmniejszenie ilości snu? Znajduje się w nich kofeina, która blokuje chemiczne substancje wpływające na odczuwanie zmęczenia'' - mówi główny autor badania, Aric Prather reprezentujące Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco.

Zobacz film: "Napoje gazowane gorsze niż słodycze"

Pacjenci, którzy spali nie więcej niż 5 godzin, częściej zmagali się także z przewlekłymi chorobami i problemami zdrowotnymi. Budzili się zmęczeni, nie potrafili się skoncentrować w ciągu dnia.

Wydaje się, że cukier nie wpływa na długość snu
Wydaje się, że cukier nie wpływa na długość snu (123RF)

''Ludzie, którzy nie śpią wystarczająco długo lub nieefektywnie, szybciej przybierają na wadze i stają się otyli'' - mówi Michael Grandner, kierownik badań nad snem.

Warto również zauważyć, że problemy ze snem mogą wpływać na stosowanie niezdrowej diety - do tej pory jednak nikt nie skupiał się specjalnie nad analizą spożycia napojów gazowanych w kontekście problemów ze snem. Dziś naukowcy potwierdzają, że ograniczenie ich spożycia może mieć wpływ na długość snu.

Do pozytywnego działania możemy też zaliczyć wpływ na inne czynniki zdrowotne, takie jak kontrola wagi czy ilość spożywanych kalorii.

Właściwa ilość godzin efektywnie przespanych w nocy jest niezmierne ważna. Rola snu jest nieoceniona i każdy czynnik, który może powodować jego zakłócenie powinien zostać wyeliminowany. Nie zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem, bardzo często sami jesteśmy w stanie zauważyć co i jak wpływa na sen.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Wpływ słodzonych napojów gazowanych na sen
Wpływ słodzonych napojów gazowanych na sen
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza