Wiadomo, że zdrowie człowieka zależy od współpracy zintegrowanych ze sobą układów narządów. Nic więc dziwnego, że kiedy coś nas boli, zaczynają doskwierać nam inne dolegliwości. Chore nerki wpływają niekorzystnie na zdrowie i ogólne samopoczucie człowieka. Wiele chorób nerek (np. kamica moczowa, nefropatia, kłębuszkowe zapalenie nerek, niewydolność nerek) może oddziaływać na serce. W jaki sposób choroby nerek wpływają na choroby serca, odpowiada dr Piotr Gryglas, kardiolog.
Pacjentom bardzo trudno pojąć, w jaki sposób choroby nerek mogą wpływać na uszkodzenie bądź pogorszenie funkcji mięśnia serca. Warto pamiętać, że zmniejszone przesączanie kłębuszkowe, czyli tzw. wskaźnik GFR poniżej 60 ml/min., jest czynnikiem niekorzystnie wpływającym na układ sercowo-naczyniowy. Dlaczego tak się dzieje? Niesprawne nerki, które nie potrafią w odpowiedni sposób produkować moczu i oczyszczać organizmu, przyczyniają się do gromadzenia wody i soli w komórkach, a to z kolei powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, przeciążenie mięśnia serca i różne powikłania sercowo-naczyniowe.
Im bardziej nerki są niewydolne, tym bardziej niekorzystny wpływ na naczynia krwionośne i serce. Przyjmuje się, że przewlekła choroba nerek (niewydolność nerek) jest czynnikiem ryzyka powikłań chorób sercowo-naczyniowych. Najbardziej narażeni pod względem kardiologicznym na wzrost płynów w organizmie są pacjenci z nadciśnieniem tętniczym i przewlekłą niewydolnością serca. Do rozwoju jakich chorób serca może przyczynić się przewlekła niewydolność nerek? Oprócz nadciśnienia, pacjenci narażeni są na miażdżycę, niedokrwistość, niedokrwienie mięśnia sercowego i zaburzenia rytmu serca.