Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Wpływ antydepresantów na mózg

„New Scientist” donosi, iż działając na receptory glukokortykoidowe neuronów, leki antydepresyjne prowadzą do zwiększenia liczby komórek nerwowych mózgu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Badanie właściwości antydepresantów

Dotychczasowy stan badań wskazywał na związek między niektórymi antydepresantami a glukokortykoidami, czyli hormonami wydzielanymi podczas stresu. Naukowcy z King's College w Londynie postanowili zbadać tą zależność. W tym celu do laboratoryjnej hodowli komórek progenitorowych hipokampa dodali sertralinę, należącą do grupy leków antydepresyjnych. Hipokamp jest częścią mózgu, w której przez całe życie pojawiają się nowe komórki nerwowe. Proces ten nazywany jest neurogenezą i ulega zakłóceniom u osób z depresją, chociaż nie jest do końca wyjaśnione, czy zakłócenia te to przyczyna, czy skutek depresji. W wyniku podania środków antydepresyjnych możliwe jest jednak pobudzenie neurogenezy w hipokampie. Po 10 dniach trwania eksperymentu uczeni zanotowali w badanej hodowli wzrost nowych neuronów o 25%. Z kolei dodanie do hodowli leków blokujących receptory dla glukokortykoidów skutkowało zablokowaniem działania antydepresantu, w wyniku czego ilość nowych komórek była taka, jak bez leku.

2. Znaczenie odkrycia

Odkrycie brytyjskich naukowców oznacza, że leki antydepresyjne sprzyjają tworzeniu nowych komórek nerwowych za pośrednictwem receptora dla glukokortykoidów. Uczeni twierdzą, iż dzięki temu odkryciu możliwe będzie opracowanie bardziej efektywnych antydepresantów działających na hormony związane ze stresem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza