Trwa ładowanie...

Wózki, nosidełka, chusty

Akcesoria dla niemowląt, takie jak wózki, nosidełka i chusty, niewątpliwie ułatwiają życie współczesnym rodzicom. Pomagają łatwo przemieszczać się i w zależności od wyboru przedmiotu do transportu dziecka, nie obciążają kręgosłupa lub nie zajmują dłoni. Maluch spędza w wózku czy nosidełku dużo czasu, więc ważne jest, aby ów środek transportu był bezpieczny, funkcjonalny oraz zapewniał prawidłowy rozwój dziecka. Niektórzy rodzice wolą nosić dziecko, więc kupują specjalne nosidełka dla dzieci lub chusty, które są dobrą alternatywą dla wózka na spacerach i wycieczkach. Dzieko jest blisko rodzica, co pozytywnie wpływa na jego rozwój i na jego więź z rodzicami. Wózki dla niemowląt pozwalają także na to, by przewozić w nich niezbędne podczas pobytu poza domem akcesoria dla niemowlaka.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Wózek dla małego dziecka

Wózek jest wciąż popularnym środkiem transportu dla dziecka i bywa niezbędny, zwłaszcza w opinii rodziców tradycjonalistów. Często jest miejscem, w którym maluch chętnie zasypia podczas spacerów. Osłonięty od wiatru i słońca, ułożony na leżąco w gondoli wózka i kołysany na resorach, niemowlak szybciej wpada w senny letarg.
Wózki dla niemowląt muszą być wyposażone w dobrą amortyzację, ponieważ głowa niemowlaka wożonego w pozycji leżącej jest szczególnie wrażliwa na wstrząsy. Warto także zwrócić uwagę na pozostałe potrzebne dodatki, jakie powinien posiadać wózek: moskitierę, parasolkę od słońca lub budkę, torbę na przybory lub kosz, w którym można schować pieluchy, butelki, zabawki.

Przed zakupem wózka należy dokonać praktycznych testów, polegających m.in. na przechylaniu wózka na boki, naciskając rączką, a następnie popchnięciu i obserwowaniu, czy nie skręci samoistnie na dystansie kilku metrów. Można pokołysać go na boki i wzdłuż osi, warto też wjechać na schodek i poruszać wózkiem celem sprawdzenia jego przyczepności do podłoża i stabilności.

Rodzaje wózków dla dzieci:

 • wózek głęboki – jest najlepszy dla małego dziecka (do ok. 6 m.ż.); gondola jest odpowiednia do ułożenia dziecka w pozycji leżącej, a budka ochroni maleństwo przed nadmiernym słońcem, wiatrem oraz nieco odizoluje od hałasu;
 • wózek spacerowy – jest najlepszy dla dziecka, które siedzi; ma zwykle dodatkowy hamulec ręczny na kole z przodu, posiada smycz, którą przyczepia się do ręki, aby pojazd nie wymknął się spod kontroli i nie odjechał;
 • wózek wielofunkcyjny – ten typ wózka dla dzieci może być używany na spacer; jest uniwersalny – w zależności od potrzeb i wieku dziecka; jeżeli posiada stelaż, można na nim zamocować gondolę i sprawdzić jak jeździ.

2. Nosidełka dla maluchów

Nosidełka zapewniają dziecku kontakt wzrokowy z mamą, dotyk, a nawet zabawę. Rodzice mają cały czas wolne ręce. Nosidełko jest dość praktycznym rozwiązaniem. Można używać go w domu oraz na spacerze. Jednak maluch nie powinien zbyt długo w nim przebywać, a na długi spacer lepiej jest użyć wózka, aby nie obciążać kręgosłupa dziecka i rodzica. Nosidełko dla dziecka powinno być odpowiednio dobrane do masy ciała i wieku dziecka.

Rodzaje nosidełek:

 • nosidełka miękkie;
 • nosidełka azjatyckie – dziecko siedzi w nich w tzw. pozycji żabki, plecy mają podparcie; są proste w użyciu, łatwiej jest je złożyć i zdjąć;
 • nosidełka ergonomiczne – są łatwe w obsłudze, korygują bioderka, wymagają asekuracji i podtrzymywania na jedną rękę.

3. Chusty do noszenia dziecka

Chusta dla niemowląt ma kształt prostokąta, który mama lub tata przewiązują sobie na skos do tułowia. W efekcie na piersiach powstaje ciasna kieszonka przypominająca hamak, dopasowany do wielkości i ciężaru maleństwa.

Wiązanie chusty - koala
Wiązanie chusty - koala

Akcesoria dla niemowląt ułatwiają opiekę nad dzieckiem. Matki nie zawsze mają możliwość zostawić dziecko...

zobacz galerię

Noworodek przybiera w chuście pozycję embrionalną, najwygodniejszą dla siebie. Najważniejsze jest to, że noworodek jest blisko mamy i słyszy jej głos. Chusta dla niemowląt jest bardzo wygodna, umożliwia przemieszczanie się, jest dobrym rozwiązaniem na jazdę autobusem z dzieckiem.

Rodzaje chusty:

 • długa wiązana – to pas materiału długości 3-5 m; można nosić dziecko z przodu, na biodrze i na plecach; specjalny układ tkaniny pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru dziecka, stymuluje także prawidłowy rozwój bioderek; jest idealna na dłuższe, piesze wycieczki;
 • kółkowa – pasmo materiału z kółkami, które pozwalają dopasować chustę do wzrostu dziecka i rozmiarów noszącego.

Wózki, nosidełka, chusty to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy przemieszczają się z dzieckiem. Do parku i na spacer najlepiej wybrać wózek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza