Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Work-life balance - zasady, korzyści, work-life balance w Polsce

Work-life balance, czyli stan równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, ostatnio zyskuje na znaczeniu. Ponad jedna piąta pracowników zastanawia się nad zmianą pracy z powodu braku zrozumienia dla zasad work-life balance. Okazuje się, że wciąż wielu pracodawców nie rozumie, że pracownicy potrzebuję czasu na życie prywatne, samorozwój i własne pasje. Co warto wiedzieć o work-life balance, czyli koncepcji wlb?

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

spis treści

1. Czym jest work-life balance?

Work-life balance to stan, kiedy pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym jest zachowana równowaga. To sytuacja, gdy nasze oczekiwania są zaspokajane, a kariera, rodzina ani znajomi nie są zaniedbywani.

Osiągnięcie równowagi w pracy i życiu nie zależy od stanowiska czy zawodu, nie oznacza też równego podziału na obowiązki i czas wolny, na przykład od 8 do 16. Podstawą sukcesu w tej kwestii jest własne zadowolenie i określenie priorytetów.

Work-life balance (wlb) bywa określane mianem koncepcji zarządzania czasem, szacuje się że powstała w latach 70. XX wieku. Była odpowiedzią na wzrost zaangażowania w pracę, który przełożył się na brak życia prywatnego.

Nadmiar pracy powoduje wypalenie zawodowe, wyniszczenie organizmu, problemy ze zdrowiem, a dodatkowo pogorszenie lub utracenie relacji z innymi ludźmi. Najważniejsze w koncepcji wlb jest ustalenie odpowiedniej ilości czasu na pracę, życie rodzinne, towarzyskie i rozrywkę. Zostawanie po godzinach i praca w weekendy nie powinna stać się rutyną, ponieważ negatywnie wpływa na inne aspekty życia.

2. Zasady work-life balance

Podstawą work-life balance jest równowaga, czyli podział spraw zawodowych i osobistych w taki sposób, by zgadzały się z oczekiwaniami i wartościami konkretnej osoby. Każdy pracownik powinien mieć prawo do spędzania czasu z rodziną, znajomymi, uprawiania sportu czy wyjścia do kina.

Z koncepcją work-life balance kłóci się na przykład wymóg ciąglej dyspozycyjności w pracy i konieczność bycia pod telefonem. Wiele osób nawet w czasie urlopu musi odpowiadać na wiadomości, kontaktować się z klientami lub kontrolować najważniejsze procesy w firmie.

Work-life balance jest bardzo płynne, co oznacza, że to jednostka powinna ustalić ile godzin chce poświęcić na pracę, a ile na czas wolny - bez stałego sprawdzania poczty firmowej.

Dopiero po określeniu własnych potrzeb można zacząć wprowadzać work-life balance w życie. W niektórych przypadkach nie będzie to łatwe, ponieważ może wiązać się ze zmianą pracę.

Na szczęście coraz więcej firm oferuje możliwość pracy zdalnej lub elastyczne godziny. Z kolei za granicą popularne są długie, kilkumiesięczne urlopy, które można spędzić na odpoczynku i podnoszeniu własnych kwalifikacji.

Zobacz także:

3. Work-life balance w Polsce

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska znajduje się na 7. miejscu w klasyfikacji 35 najbardziej zapracowanych państw. Okazuje się, że w ciągu roku przeciętny mieszkaniec Polski spędza w pracy aż 1928 godzin. Dla porównania Niemcy w ciągu roku pracują jedynie 1363 godziny.

Najlepsze połączenie pracy i innych sfer życia gwarantowały firmy w Danii, Hiszpanii, Belgii i Holandii, natomiast najgorsze w Turcji, Meksyku oraz Korei Południowej. W tym raporcie Polska zajęła 28. na 36 miejsc.

W analizie wzięto pod uwagę liczbę godzin wolnych od pracy, zatrudnienie kobiet które posiadają dzieci w wieku 6-14 lat, a także liczbę osób pracujących powyżej 50 godzin tygodniowo.

4. Korzyści dla pracowników i pracodawców

 • zwiększenie produktywności - wypoczęty pracownik jest w stanie wykonać więcej zadań w krótszym czasie,
 • lepsze samopoczucie i stan zdrowia - osoby zgadzające się z koncepcją wlb są mniej zestresowane, uprawiają więcej sportu i unikają wypalenia zawodowego,
 • większa satysfakcja z pracy - osoby, które nie mieszają życia prywatnego z pracą są bardziej szczęśliwe i czerpią większą przyjemność z pełnionych obowiązków,
 • większa możliwość rozwoju - pracownik może dodatkowo rozwijać się w innych dziedzinach, co może okazać się przydatne w pracy,
 • lepszy wizerunek pracodawcy i lojalność pracowników - dobrze traktowani pracownicy lepiej wykonują swoje obowiązki, nie odchodzą z firmy i stale podnoszą swoje kwalifikacje,
 • ograniczenie kosztów związanych z rekrutacją - mniejsza rotacja pracowników sprawia, że firma nie ma potrzeby zatrudniania nowych osób.

5. Jak zadbać o work-life balance swoich pracowników?

 • możliwość pracy zdalnej - zezwolenie na pracę zdalną chociażby jeden dzień w tygodniu sprawia, że pracownik jest w stanie załatwić swoje sprawy i spędzić więcej czasu z rodziną,
 • elastyczne godziny pracy - jeżeli jest to możliwe pracownik powinien móc dostosować pracę do swoich planów i potrzeb, na przykład jednego dnia zaczynając pracę o 7, a innego o 10,
 • biuro w dobrej lokalizacji - najlepsze firmy biorą pod uwagę miejsce zamieszkania swoich pracowników i tworzą biuro w miejscu do którego większość ma dobry dojazd, bez konieczności spędzania kilku godzin w samochodzie czy autobusie,
 • bezproblemowy urlop - pracownik powinien mieć możliwość wzięcia dni wolnych w preferowanym przez siebie terminie, wtedy kiedy czuje się zmęczony,
 • organizowanie szkoleń i kursów - pracownicy powinni mieć możliwość rozwoju i awansu, ponieważ dzięki temu unikną wypalenia zawodowego i nie będą czuć potrzeby szukania pracy w innym miejscu,
 • promowanie dbania o zdrowie - wiele firm organizuje zajęcia sportowe, karty na siłownię w niższej cenie lub darmowe owoce w konkretny dzień tygodnia,
 • imprezy z udziałem najbliższych - najlepsze firmy na wyjazdy czy imprezy zapraszają najbliższą rodzinę pracowników, dzięki czemu nie muszą oni wybierać między spotkaniem ze współpracownikami, a życiem rodzinnym,
 • indywidualne spotkania lub ankiety - pracownicy powinni mieć możliwość wyrażenia swoich potrzeb i oceny sytuacji, panującej w firmie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza