Trwa ładowanie...

Włókniak - rodzaje, przyczyny, leczenie

Włókniak występuje w dwóch postaciach: miękki i twardy. Oba rodzaje to guzy nowotworowe, zmiany łagodne, które nie stanowią zagrożenia dla życia, ponieważ nie ulegają zezłośliwieniu. Włókniak nie musi być usuwany, ale wiele osób się na to decyduje, ponieważ może być nieestetyczny.

spis treści

1. Rodzaje włókniaka

Włókniaki miękkie to małe guzki o różnej wielkości. Mogą wyrosnąć bezpośrednio ze skóry, albo być połączone z jej powierzchnią za pomocą nitki tkanki. Włókniak przyjmuje najczęściej kolor skóry i jest miękki w dotyku.

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

Podczas uciskania często udaje się wprowadzić go w głąb skóry. Bywa, że włóniak występuje w liczbie mnogiej, często zlokalizowany jest na twarzy, szyi lub karku. Niestety nie ustępuje samoistnie, dlatego wielu pacjentów decyduje się na ich usunięcie.

Włókniak może uaktywnić się w każdym wieku i u każdej płci. Włókniak twardy może mieć kolor czerwony lub brunatny, a jego powierzchnia - szorstka lub chropowata. Najczęściej pojawia się na kończynach, jest zbity w dotyku i nie da się wprowadzić go w głąb skóry.

Choroby, które powodują problemy skórne
Choroby, które powodują problemy skórne [8 zdjęć]

Wysypka, swędzenie, drobne krostki na całym ciele - problemy skórne mogą sygnalizować znacznie poważniejsze

zobacz galerię

2. Przyczyny włókniaka

Włókniak miękki to najczęściej zmiana wrodzona. Bardzo często pojawia się w wyniku przebytej choroby, na przykład Recklinghausena. Natomiast włókniak twardy to zmiana nabyta, która uaktywnia się w wyniku urazu, ukąszenia czy jako efekt miejscowego stanu zapalnego.

To też warto wiedzieć

3. Leczenie włókniaka

Włókniak może być zdiagnozowany jedynie przez dermatologa. Specjalista powinien odróżnić rodzaj zmian, ponieważ włókniak może do złudzenia przypominać brodawczaka albo tłuszczaka.

Przy licznych zmianach najczęściej lekarz zaleca usunięcie chirurgiczne. Niestety usunięty w ten sposób włókniak może pozostawiać widoczne blizny.

W innych przypadkach włókniaka można pozbyć się za pomocą elektrochirurgii, czyli prądu elektrycznego. Innym sposobem jest krioterapia, podczas której wykorzystuje się ciekły azot.

Włókniak może być też zlikwidowany laserem frakcyjnym, który umożliwia zamianę fazową wody śródkomórkowej do postaci pary wodnej, czego skutkiem jest zwykłe wyparowanie guza. Niestety przy wrodzonej tendencji do powstawania włókniaków nawet po usunięciu włókniak może odrastać.

Według niektórych istnieją również domowe sposoby na to, aby zlikwidować włókniaki. Jednak nawet pojedynczy i nieduży włókniak powinien być skonsultowany z lekarzem.

Ponieważ może on czasem wyglądać jak kurzajka, którą wywołuje wirus, a samodzielne usuwanie może rozprzestrzenić wirusa po całym ciele.

Lekarze zalecają również, aby włókniak był usuwany w okresie jesiennym lub zimowy, ponieważ są to optymalne pory roku na pozbycie się zmian. W momencie, kiedy włókniak już został usunięty w miejscu po nim powstanie mikrostrupek.

Można zastosować neomycynę w sprayu, aby przyspieszyć jego gojenie. Zaleca się również zastosowanie kremu z filtrem SPF 50.

3.1. Leczenie włókniaków miękkich

Włókniaki miękkie nie zagrażają zdrowiu, dlatego nie musimy ich usuwać. Ze względu na położenie lub rozmiar stanowić mogą jednak defekt kosmetyczny lub problem funkcjonalny. Pojawiają się one bowiem w miejscach, które łatwo podrażnić, np. na powiekach.

Zabieg polegający na usunięciu włókniaków miękkich odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku większych włókniaków zakładane są szwy. Po usunięciu małej zmiany lekarz zakłada opatrunek, który należy systematycznie zmieniać i dezynfekować miejsce cięcia. Niewielka ranka, jaka może pojawić się tuż po zabiegu goi się po około siedmiu dniach.

Zobacz odpowiedzi eksperta

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Izabela Lenartowicz
Następny artykuł: Znamiona barwnikowe
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza