Trwa ładowanie...

Właściciele psów i kotów bardziej narażeni na groźne choroby

Angielska Agencja Zdrowia Publicznego (PHE) ostrzega właścicieli czworonogów przed przenoszonymi przez nie infekcjami opornymi na działanie antybiotyków. Miłośnicy psów i kotów w większym stopniu niż osoby, które nie posiadają zwierząt, narażeni są na choroby wywoływane przez MRSA i bakterię E. coli.

Organizacja apeluje, by bez potrzeby nie podawać psom i kotom antybiotyków, a jeśli jest to naprawdę konieczne, zmniejszyć aplikowane dawki. Zbyt częste sięganie po tego typu preparaty sprawia bowiem, że zwierzęta uodparniają się na ich działanie, przez co stają się bardziej podatne na zainfekowanie groźnymi bakteriami, w tym gronkowcem złocistym (MRSA) i bakterią E.coli.

– Chorobotwórcze drobnoustroje łatwo przenoszą się ze zwierząt na ludzi i odwrotnie, należy zatem odpowiedzialnie korzystać z cennych leków, jakimi są antybiotyki, by zażegnać zagrożenie – zaznacza Jill Moss z organizacji Bella Moss Fundation zajmującej się doradztwem w kwestii wykorzystania tych preparatów w weterynarii i medycynie.

Zobacz film: "Antybiotyk"

Nie tak dawno temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informowała o tym, że oporność na antybiotyki na całym świecie osiąga „niebezpiecznie” wysoki poziom. Szerzenie świadomości na temat skutków ich nadużywania, także w leczeniu czworonogów, jest zatem szczególnie ważne.

Zakażenie gronkowcem oraz bakterią E. coli niesie ze sobą ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a możliwości leczenia wywołanych przez nie chorób w dalszym ciągu są ograniczone. Sprawa jest tym poważniejsza, że około 40 proc. zdrowych psów to nosiciele niektórych typów bakterii opornych na lek.

Poza rozsądnym korzystaniem z antybiotyków ważne jest przestrzeganie zasad higieny – mycie rąk po kontakcie z pupilem, unikanie bliskiego kontaktu z zakażonym i wykonywanie potrzebnych szczepień. Istotny jest także pełen cykl leczenia – terapia antybiotykowa nie może zostać samowolnie przerwana nawet po ustąpieniu objawów, gdyż znacznie obniża to jej skuteczność.

Zakażenie tego typu bakteriami może mieć rozmaite powikłania. W przypadku gronkowca chory narażony jest m.in. na zapalenie płuc, mięśnia sercowego, opon mózgowych, żył i kości. Silne zatrucie pokarmowe, zakażenie dróg moczowych i sepsa to natomiast niektóre spośród dolegliwości wywoływanych przez pałeczkę E. coli.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Właściciele psów i kotów bardziej narażeni na groźne choroby
Właściciele psów i kotów bardziej narażeni na groźne choroby (Zdjęcie dziecka z psem / Shutterstock )
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza