Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Witrektomia - wskazania, przebieg, wady i zalety

Witrektomia mechaniczna polega na usunięciu ciała szklistego z wnętrza gałki ocznej. Witrektomię stosuje się przede wszystkim w celu stabilizacji i poprawy funkcji siatkówki. Ponadto wykonuje się ją w leczeniu różnego typu chorób siatkówki oka i ciała szklistego. Witrektomia należy do zabiegów witreo-retinalnych (corpus vitreum - ciało szkliste, retina - siatkówka), które coraz częściej z powodzeniem stosuje się w okulistyce. Zasadniczym celem witrektomii oka jest poprawa ostrości widzenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Witrektomia - wskazania do zabiegu

Do wskazań należą:

Witrektomia mechaniczna jest czasem wykonywana w połączeniu z innymi zabiegami okulistycznymi, mającymi na celu poprawę widzenia. Witrektomię mechaniczną bardzo często wykonuje się także u pacjentów z retinopatią cukrzycowąw najbardziej zaawansowanym stadium tej choroby, czyli tzw. retinopatii proliferacyjnej. Dochodzi wtedy do powikłań, które powodują pogorszenie ostrości widzenia. Pacjenci z retinopatią cukrzycową skarżą się wtedy na widzenie, tzw. czarnych chmurek. W skrajnych przypadkach, gdy dochodzi do masywnego krwotoku do komory ciała szklistego, u chorych może wystąpić nagłe zaniewidzenie. Wtedy jedną skuteczną metodą leczenia jest witrektomia.

2. Witrektomia - przebieg

Witrektomia polega na mechanicznym wycięciu ciała szlistego, które wypełnia tylną komorę oka. Narzędzia chirurgiczne wprowadza się poprzez linijne wejścia w twardówce o długości 0,5-1 mm. Po wycięciu galaretowatej substancji, jaką było ciało szkliste, wprowadza się odpowiednie płyny, które pozwalają przywrócić pożądane napięcie w gałce ocznej. Gałkę oczną wypełnia się specjalnym płynem, który ulega samoistnej wymianie na „wtórne ciało szkliste”.

3. Witrektomia - wady i zalety

3.1. Witrektomia - korzyści

  • poprawa ostrości widzenia;
  • opóźnienie procesu chorobowego, który może doprowadzić do uszkodzenia widzenia;
  • anatomiczne odtworzenie gałki ocznej;
  • powstrzymanie zaniku gałki ocznej.

3.2. Witrektomia - powikłania

Witrektomia jest bezpiecznym zabiegiem, który w przypadku powodzenia może, lecz niekoniecznie we wszystkich przypadkach musi, spowodować poprawę ostrości widzenia oraz spowolnić procesy chorobowe uszkadzające wzrok.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Makos
Następny artykuł: Higiena oka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza