Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Witaminy dla kobiet w ciąży a ryzyko autyzmu u dziecka

Okazuje się, że im wcześniej kobieta zacznie przyjmować witaminy dla ciężarnych, tym mniejsze będzie ryzyko chorób ze spektrum autyzmu u jej dziecka. Z badań wynika, że dzieci matek, które przed zajściem w ciążę i przez pierwszy miesiąc ciąży nie przyjmowały codziennie witamin były dwukrotnie bardziej narażone na zachorowanie na autyzm niż dzieci kobiet, które to robiły. Z kolei ryzyko autyzmu u dzieci, u których dodatkowo występowały predyspozycje genetyczne do tej choroby było siedmiokrotnie wyższe.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

1. Przyczyny autyzmu

Autyzm to choroba, której przyczyny nie są jeszcze do końca wyjaśnione. Wiadomo, iż na jej rozwój składa się obecność kilku różnych czynników ryzyka, zarówno o podłożu genetycznym, jak i środowiskowym. Jedna z autorek badania, Irva Hertz-Picciotto, stwierdziła, iż niezwykle rzadko zdarzają się przypadki autyzmu, w których za przyczynę choroby można uznać tylko jeden czynnik. Nie było jednak do tej pory badań, które zajmowałyby się połączeniem przyczyn genetycznych i środowiskowych.

Badania Amerykańskich naukowców wskazują, iż ważną rolę w profilaktyce autyzmu u dzieci mogą odgrywać witaminy przyjmowane przez matkę przed zajściem w ciążę i w pierwszym jej miesiącu. Jak się okazuje, kwas foliowy, czyli syntetyczna forma witaminy B9, a także inne witaminy z grupy B zawarte w suplementach diety dla ciężarnych najprawdopodobniej chronią płód przed deficytami we wczesnym rozwoju mózgu. Od dawna wiadomo, że kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, a badania wskazują, że podawany kobietą w ciąży w formie suplementów nawet w 70% zapobiega defektom cewki nerwowej.

2. Badania nad zależnością między witaminami dla ciężarnych a autyzmem dziecka

W ramach badań naukowcy zebrali dane dotyczące 700 rodzin z Północnej Karoliny. W każdej z tych rodzin było dziecko autystyczne lub zdrowe w wieku 2-5 lat. Matki tych dzieci opowiedziały o suplementach diety przyjmowanych w czasie ciąży. Pierwsze pytanie pozwalało określić, czy matka w ogóle przyjmowała witaminy dla ciężarnych. Jeśli odpowiedź była twierdząca, pytano ją o rodzaj przyjmowanych preparatów (czy były to witaminy, multiwitaminy czy inne suplementy), okres, w jakim je przyjmowała (przed zajściem w ciążę, w danych miesiącach ciąży, podczas karmienia piersią), a także o dawkę i częstość stosowania danego preparatu.

Z badań wynika, że przyjmowanie witamin dla ciężarnych przed zajściem w ciążę i w pierwszym miesiącu ciąży, czyli wtedy, kiedy większość kobiet jeszcze o niej nie wie, o połowę zmniejsza ryzyko autyzmu u dziecka. Jak się jednak okazuje, po pierwszym miesiącu nie zauważono różnicy w ilości przypadków autyzmu u dzieci matek stosujących suplementy i ich nie przyjmujących.

Naukowcy podkreślają, iż na nieprzyjmowaniu witamin najbardziej mogą stracić kobiety, u których występują genetyczne predyspozycje do autyzmu. Zaobserwowano, że dzieci matek, które nie brały witamin i u których występował genotyp MTHFR 677 TT znacznie częściej chorowały na autyzm – nawet 4,5 razy częściej niż dzieci matek bez obciążenia genetycznego, przyjmujących witaminy. Czynnikami ryzyka autyzmu jest również obecność genu podnoszącego poziom homocysteiny, a także genu, który odpowiada za mniej efektywny metabolizm węgla.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zachcianki w ciąży
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza