Trwa ładowanie...

Witamina B12 współodpowiedzialna za trądzik

Zmiany skórne w postaci trądziku od dawna przestały być problemem nastolatków. Nieestetyczne defekty coraz częściej pojawiają się także u osób dorosłych, za co zwykle winimy stres czy niezbyt zdrową dietę. Naukowcy z Kalifornii udowodnili natomiast, że czynnikiem sprzyjającym powstawaniu trądziku może być witamina B12.

Zobacz film: "Domowe sposoby na trądzik - ziołowe parówki"

spis treści

1. Problem nie tylko nastolatków

Zmiany skórne w postaci trądziku stają się obecnie coraz częstszą przypadłością zarówno osób młodych, jak i dorosłych
Zmiany skórne w postaci trądziku stają się obecnie coraz częstszą przypadłością zarówno osób młodych, jak i dorosłych

Regularnie nawracający trądzik to prawdziwa zmora młodzieży i osób dorosłych. Choć zdarza się, że problem mija samoistnie, w wielu przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia. Niestety, wiedza naukowców na ten temat nie jest tak zaawansowana, jak pacjenci mogliby sobie tego życzyć. Wiadomo, że powstawanie nieestetycznych wyprysków związane jest z nadprodukcją sebum i zmianami w obrębie komórek występujących w zagłębieniach mieszków włosowych. Jak dotąd, nie została jednak dostatecznie wyjaśniona rola pewnego rodzaju bakterii, na które, jak się okazało, znacząco wpływa właśnie witamina B12.

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik
7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik [7 zdjęć]

W zielonej herbacie zawarte są silne przeciwutleniacze, które wykazują działanie antybakteryjne. Wystarczy,

zobacz galerię

2. Podstępna B12

Rozpuszczalna w wodzie witamina B12 spełnia w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Bierze udział w procesach metabolizowania białek, tłuszczów i węglowodanów, umożliwia wytwarzanie czerwonych ciałek krwi czy też wspomaga pracę układu nerwowego. Do rozwoju wykorzystują ją także występujące na powierzchni naszego ciała mikroorganizmy. Jak się okazuje, związki w niej zawarte mogą negatywnie wpływać na zachowanie bakterii bytujących na skórze twarzy, stając się przyczyną powstawania stanów zapalnych, a w konsekwencji trądziku.

Eksperci postanowili zatem bliżej przyjrzeć się witaminie B12, która, jak podejrzewano, mogła wpływać na pogorszenie kondycji skóry u pacjentów zażywających ją w czasie leczenia anemii. W trakcie badań udowodniono, że u osób regularnie stosujących witaminę B12 w postaci suplementu znacznie wzrasta poziom odpowiedzialnych za trądzik bakterii Propionibacterium acnes, których  zdolność jej produkcji na własny użytek zostaje jednocześnie obniżona. Zachwianie tej równowagi prowadzi do wytwarzania większych ilości porfiryn, które z kolei przyczyniają się do rozwoju niebezpiecznego stanu zapalnego w komórkach skóry. Wszystkie te czynniki sprzyjają powstawaniu poważnych, ostrych w przebiegu zmian trądzikowych.

Odkrycie roli witaminy B12 w procesie powstawania trądziku może pomóc w opracowaniu nowych i bardziej skutecznych metod ****leczenia tej uciążliwej przypadłości.

Źródło: theverge.com

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Izabela Lenartowicz
Następny artykuł: Przyczyny trądziku pospolitego
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza