Trwa ładowanie...

Wirus grypy w Polsce – zidentyfikowano pierwszy w tym sezonie przypadek

U jednorocznego dziecka zidentyfikowano pierwszy w tym sezonie przypadek wirusa grypy w Polsce. Specjaliści są zdania, że to skutek braku szczepień ochronnych.

1. Zidentyfikowano pierwszy w tym sezonie wirus grypy w Polsce

Zidentyfikowany u dziecka wirus to A/H1N1/pdmo9 – ten sam, który najczęściej występował w poprzednim sezonie grypowym 2018/19. Był on odpowiedzialny za prawie 66 proc. proc. wszystkich zakażeń wywołanych wirusami grypy i wirusami grypopodobnymi.

Zdaniem specjalistów, wykrycie tego podtypu wirusa u dziecka świadczy o tym, że nie zostało ono zaszczepione przeciw grypie, podobnie jak jego mama.

Zobacz film: "Grypa kosztuje nas blisko 730 mln złotych"

Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą? (WIDEO)
Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą? (WIDEO)

Grypa to niebezpieczna choroba wirusowa; co roku na świecie umiera rocznie od 10 000 do 40 000 osób.

zobacz galerię

2. Kto powinien stosować szczepionki przeciw grypie?

Jak podkreślają eksperci, antygen tego podtypu wirusa znajduje się w szczepionkach zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na obecny sezon epidemiczny 2019/20.

Eksperci podkreślają, że szczepionka przeciw grypie jest jedyną skuteczną ochroną przed chorobą.

Można ją podawać dzieciom od 6. miesiąca życia. Powinny ją otrzymać zwłaszcza maluchy do 4. roku życia oraz seniorzy od 65. roku życia, ponieważ te dwie grupy są najbardziej narażone na zakażenie grypą i powikłania pogrypowe.

Jak wynika ze statystyk, od początku października 2019 r. odnotowano w całym kraju ponad 228 tys. zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

W sezonie 2018/2019 na grypę i infekcje grypopodobne zachorowało w Polsce ponad 4,6 mln osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza