Trwa ładowanie...

Wirus grypy nietoperzy może zakażać komórki ludzkie

Nietoperze widziane w Halloween mogą nie być aż tak interesujące, jak się może wydawać. Nietoperze od dawna związane są z nawiedzonymi domami, strasznymi jaskiniami i wampirami, a ich widok mrozi krew w żyłach i wywołuje dreszcze, jednak nie jest to jedyny powód, który sprawia, że wiele osób się ich boi. Są one również nosicielami wielu chorób zakaźnych. Obecnie naukowcy odnieśli sukces, po raz pierwszy izolując zakaźny wirus grypy nietoperzy.

Powszechnie przyjęło się, że wszystkie znane wirusy grypy typu A pochodzą od ptaków wodnych, które są nosicielami wirusa w przyrodzie i mogą zainfekować drób domowy oraz inne ptaki i zwierzęta. Wirusy ptasiej grypy typu A zwykle nie są groźne dla ludzi, a przypadki zarażenia ludzi tymi wirusami są zgłaszane wyjątkowo rzadko.

Do zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy może dojść przez kontakt oka, nosa, lub ust ze śliną, śluzem lub kałem zakażonego ptaka.

Nietoperze zostały ostatnio zidentyfikowane jako potencjalne źródło nowych wirusów grypy tego typu.

Nietoperze mogą stać się przyczyną kolejnej panademii grypy
Nietoperze mogą stać się przyczyną kolejnej panademii grypy (123rf)

Grypa pochodząca od nietoperza została po raz pierwszy odkryta u żółtobarczyka małego w Gwatemali w latach 2009 i 2010. Od tego czasu, wirusy grypy nietoperzy wykryto u innych gatunków nietoperzy, w tym nietoperzy owocowych w Środkowej i Południowej Ameryce, gdzie dwie unikalne sekwencje genomu wirusa grypy zostały zidentyfikowane wstępnie jako HL17NL10 i HL18NL11. Porównania między różnymi wirusami grypy nietoperza wykazały znaczne zróżnicowanie genetyczne między nimi.

Poprzednie, wstępne badania laboratoryjne wskazują, że komórki ludzkie nie wspierają rozwoju wirusów grypy nietoperza w probówce, co sugeruje, że wirusy te nie mogą rosnąć lub replikować się u ludzi i że w związku z tym musiałyby ulec znaczącym zmianom, aby mogło dojść do zakażenia i rozprzestrzenienia się wśród ludzi.

Jak można odróżnić grypę od przeziębienia?
Jak można odróżnić grypę od przeziębienia? [8 zdjęć]

To bardzo istotne, aby odróżnić przeziębienie od grypy ponieważ w przypadku tej drugiej infekcji skuteczne...

zobacz galerię

Jednak odkrycie grypy nietoperzy uznano za istotne dla zdrowia publicznego, ponieważ nietoperze reprezentują nowy gatunek zwierzęcia, który może stanowić źródło wirusów grypy i możliwej przyczyny pandemii, jeśli zostanie wprowadzona do populacji ludzkiej. Wirusy grypy u zwierząt, które zyskały zdolność do infekowania i szybko rozprzestrzeniły się wśród ludzi, spowodowały poprzednie pandemie dwudziestego wieku.

Niektórym wirusom nietoperzy takim jak wirus Marburg, wirus Nipah, wirus Hendra, SARS-CoV i MERS-CoV udało się przekroczyć barierę gatunkową i spowodować poważne choroby u ludzi.

Wszystkie bieżące wysiłki w celu wyizolowania wirusa zakaźnego nietoperzy, aby wygenerować HL17NL10 i HL18NL11 zakończyły się niepowodzeniem. Zespół Instytutu Wirusologii Uniwersytetu we Freiburgu, w Niemczech, wraz z naukowcami ze Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych, ogłosił teraz przełom w wyizolowaniu wirusa grypy nietoperza poprzez odtworzenie w pełni funkcjonalnego wirusa grypy nietoperza w laboratorium. Rekonstrukcja tego wirusa grypy, jak mówią, ma zasadnicze znaczenie dla oceny ryzyka.

ZOBACZ TAKŻE:

Badania, opublikowane w "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS)", nieoczekiwanie stwierdzają, że wirusy grypy nietoperza nie tylko infekują komórki nietoperzy, ale również psa i komórki ludzkie.

Naukowcy przeprowadzili badania, najpierw identyfikując komórki, które są podatne na infekcje grypy nietoperza, ponieważ komórki te muszą posiadać receptory na swojej powierzchni do mocowania i wpuszczenia wirusa. Zespół zbadał ponad 30 linii komórkowych pochodzących z różnych gatunków, aby przeanalizować zdolności do rozpoznawania i internalizacji wirusów grypy nietoperzy, ale tylko kilka linii komórkowych zostało uznanych za wrażliwe.

Kolejny wirus, wirus pęcherzykowatego zapalenia jamy ustnej, który może zainfekować wiele typów komórek, został zaprojektowany na jego powierzchni, aby włączyć białka wirusa grypy nietoperza, zwykle stosowane przez tego wirusa dla wejścia do komórek.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie...

zobacz galerię

Linia komórkowa najbardziej podatne na zmodyfikowanego wirusa pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej została użyta do odtworzenia oryginalnego wirusa A takiego jak wirus grypy nietoperza, wywodzącego się ze znanej grypopodobnej sekwencji genomu wirusowego wyizolowanego z nietoperzy.

Eksperymentalna infekcja grypy nietoperzy zapewni lepszy wgląd w działanie wirusów w organizmie człowieka i sposobu ich przekazywania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza