Trwa ładowanie...

Wino w profilaktyce cukrzycy

Zauważono korzystne działanie spożywania umiarkowanych ilości wina w profilaktyce cukrzycy typu 2. Najnowsze badania wykazały, iż wynika to z właściwości czerwonego wina, które są bardzo zbliżone do właściwości leku na cukrzycę.

spis treści

1. Wino a lek przeciwcukrzycowy

Wiedeńscy naukowcy przetestowali 10 rodzajów czerwonego wina i 2 rodzaje białego. Zbadali stopień wiązania się składników wina z receptorami aktywowanymi proliferatorami peroksysomów typu gamma (PPAR-gamma), z którymi wiąże się także lek na cukrzycę. Białko PPAR-gamma bierze udział w syntezie i transporcie glukozy. Działając na nie można zmniejszyć insulinooporność.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Przeciwcukrzycowe działanie wina

Z badań wynika, iż białe wino słabiej niż lek na cukrzycę łączy się z PPAR-gamma. Z kolei 100 ml wina czerwonego wiąże się z białkiem aż 4 razy silniej niż dzienna dawka wspomnianego farmaceutyku. Dzieje się tak dzięki zawartemu w czerwonym winie galusanowi epikatechiny, który dostaje się do trunku z dębowych beczek, w których jest trzymany.

Nie jest jednak wiadomo, w jakim stopniu nasz organizm jest w stanie wykorzystać tą substancję. Aby się o tym przekonać niezbędne będzie przeprowadzenie kolejnych badań wpływu poszczególnych składników wina na organizm człowieka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Konieczna
Wino w profilaktyce cukrzycy
Wino w profilaktyce cukrzycy (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza