Trwa ładowanie...

Wiele kobiet odczuwa większą przyjemność z seksu w wieku średnim

Oto dobra wiadomość dla kobiet w średnim wieku, które obawiają się spadku libido i obniżenia satysfakcji seksualnej. Badanie sugeruje, że starzenie się może przynieść zaskakujące korzyści związanej z życiem seksualnym.

Zobacz film: "Orgazm wielokrotny"

Jak się okazało, kobiety dojrzałe odczuwają większą radość z życia intymnego
Jak się okazało, kobiety dojrzałe odczuwają większą radość z życia intymnego (Shutterstock)

Badanie przeprowadzone wśród kobiet w wieku od 45 do 60 lat wykazało, że duża część z nich jest bardziej zadowolona z współżycia w tym wieku.

„Kobiety te czuły się pewniejsze i bardziej atrakcyjne we własnej skórze w starszym wieku, a to pozwoliło im poczuć wolność i czerpać radość z życia w sypialni” – wypowiada się główny autor badania, dr Holly Thomas, profesor medycyny na Uniwersytecie w Pittsburghu

"Kobiety w tym wieku posiadały większą wiedzę na temat swojego ciała, lepiej je rozumiały i znały. Dlatego czuły się bardziej komfortowo i chętniej rozmawiały z partnerem na temat własnych potrzeb niż miało to miejsce w młodszym wieku” - dodaje.

Dr Jan Shifren, dyrektor Szpitala w Massachusetts powiedział, że "bardzo ważne jest, aby uświadomić sobie, że to, co dzieje się w trakcie procesu starzenia się nie jest powodem do smutku i przygnębienia, może za to nieść korzyści pod względem życia seksualnego”.

Niektóre kobiety biorące udział w badaniu mówiły o negatywnych zmianach w swoim życiu seksualnym, ponieważ w tym wieku częściej borykały się z problemem suchości pochwy i miały trudności w osiągnięciu orgazmu. Naukowcy twierdzą jednak, że problemy te wynikały raczej z problemów i stresu w życiu zawodowym lub skłonności genetycznych niż ze stresogennych czynników biologicznych, takich jak menopauza.

Najpopularniejsze mity dotyczące seksu po 50
Najpopularniejsze mity dotyczące seksu po 50 [10 zdjęć]

W okresie przekwitania i menopauzy spada poziom hormonów we krwi i może to spowodować czasowe obniżenie...

zobacz galerię

Kobiety, które zgłaszały negatywne zmiany przeważnie przywykły do nich, a tylko mniejsza grupa kobiet uważała je za powód do zmartwień.

Jakie wnioski z tych obserwacji płyną dla kobiet w wieku średnim?

"Skoncentruj się na tym, co można zmienić" - powiedział Shifren. "Pomyśl o tym, co cię gryzie i co można zrobić, aby było lepiej. Należy skupić się na zmniejszaniu innych stresorów dotyczących wieku średniego".

Problemy, takie jak suchość pochwy, mogą być leczone niskimi dawkami estrogenu i żeli dopochwowych, jak twierdzi Shifren. Dodaje, że metody te mogą być pomocne, lecz należy też nakłonić mężczyznę do diagnozowania i leczenia zaburzeń erekcji.

Jedzenie, które wspomaga seks
Jedzenie, które wspomaga seks [10 zdjęć]

Zdrowe produkty spożywcze są dobre nie tylko dla naszego zdrowia – mogą one również wywierać korzystny...

zobacz galerię

Co jeszcze partnerzy mogą zrobić, aby pomóc swoim kobietom?

„Jeśli twoja partnerka wydaje się odczuwać mniej przyjemności z seksu, pomyśl o tym, co można zrobić, aby temu zaradzić i jakich sposobów użyć, aby poprawić intymność w waszym łóżku. Niektóre pary wypróbowują bardziej twórcze pozycje, co często bywa pomocne” – dodaje Shifren.

Badanie to należy uznać za wstępne, dopóki nie pojawi się w recenzowanym czasopiśmie medycznym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza